Zpět na přehled aktualit

Florence plus

V RÁMCI SVĚTOVÉHO DNE BOJE PROTI RAKOVINĚ PŘIPOMENE DIALOG JESSENIUS VÝZNAM PREVENCE A SAMOVYŠETŘENÍ

Datum: 31. 1. 2019
V RÁMCI SVĚTOVÉHO DNE BOJE PROTI RAKOVINĚ PŘIPOMENE DIALOG JESSENIUS VÝZNAM PREVENCE A SAMOVYŠETŘENÍ

Již od roku 2000 patří 4. únor Světovému dni boje proti rakovině. Jeho cílem je upozornit na důležitost preventivních prohlídek a včasného zjištění onkologického problému. Mezi organizace, které informují a vzdělávají širokou veřejnost v této oblasti, patří i obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius.

Za rok je v  Česku diagnostikováno přes  96 tisíc nových zhoubných nádorů a přes 27 tisíc  nemocných  s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře.  „S prodlužující se délkou života paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Zhruba každý třetí muž a každá čtvrtá žena  v České republice onemocní v průběhu života nějakou malignitou. Tak vysoká pravděpodobnost si zaslouží pozornost celé populace,  podporu prevence, vyhledávání časných stádií  zhoubných  nádorů i osvětu ohledně zdravého životního stylu , rizika kouření, obezity. Například   informace o přednádorových stavech a  dědičných nádorových onemocněních může pacientům, kterých se to týká, zachránit život,“ přibližuje Petra Tesařová, přední česká onkoložka a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius. Právě tato organizace se snaží neúprosná statistická čísla zvrátit pomocí projektů, které sází na preventivní vyšetření a včasné odhalení počínajícího nádoru.

Nejčastějšími zhoubnými nádory jsou u mužů rakovina prostaty, plic a tlustého střeva, u žen pak rakovina prsu a pohlavních orgánů. Proto se i projekty Dialogu Jessenius soustřeďují na tyto diagnózy. K nim natočil sérii edukačních filmů Průvodci onemocněním. K dispozici jsou zdarma na stejnojmenných webových stránkách www.pruvodceonemocnenim.cz. „Filmy mají pomáhat pacientům a jejich rodinám provést je onemocněním a přinést dostatek informací, tak aby mohli léčení, co nejlépe zvládnout,“ říká o projektu vzdělávacích filmů Michaela Tůmová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius.

Tato společnost se zaměřuje také na výuku samovyšetření prsou, což už se za dobu jejího fungování osobně podařilo už u několika tisíců žen.„Rozdali jsme už přes 500 000 brožur s návodem na samovyšetření,“ dodává Michaela Tůmová.Jako návod pro ženy, kterým záleží na jejich zdraví, před časem vytvořil Dialog Jessenius vtipné instruktážní video na stránkách www.rucenaprsa.cza také speciální aplikaci pro mobilní telephony. Ta připomene správný čas pro pravidelné samovyšetření a je k dispozici zdarma jak pro platformu Android, tak i pro iOS.

Díky masivní osvětě a preventivním programům jako jsou tyto, se daří v časném stádiu zachytit až 85 % zhoubných nádorů kůže, 77 % zhoubných nádorů prsu a 70 % zhoubných nádorů prostaty. Právě pacientům, kterým je diagnostikováno onemocnění rakovinou poskytuje Dialog Jessenius pomoc a podporu prostřednictvím Centra informací pro onkologické pacienty ve FN Motol. 

Více informací na www.hlidej.senebo www.ciop.cz

DIALOG JESSENIUS o.p.s. vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky. 

K hlavním projektům patří Centrum informací onkologického pacienta při Onkologické klinice FN Motol a publikace edukativních DVD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním, které mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním překonávat těžkou životní situaci a připravit je na to, co je při léčbě čeká. Kampaň Ruce na prsa se zaměřuje na osvětu časné diagnostiky rakoviny prsu a aktivity pod názvem Hlidej.se zaměřenými na prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví a životu. 

 
  • tisk
  • předplatit si