Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Živá voda z Jáchymova

Datum: 9. 4. 2013
Živá voda z Jáchymova

Historie nejstarších radonových lázní na světě, které svou živou vodou pomohly od bolesti statisícům lidí a vrátily je zpět do aktivního života, se píše již 107 let. Živá voda, radonová voda z Jáchymova, patří k unikátním léčebným zdrojům na světě.

Vzniku vůbec prvních radonových lázní na světě předcházel velkolepý objev, který učinila Marie Curie-Skłodowská společně se svým manželem. Fenomenální vědkyně a její neméně vzdělaný muž se zaměřili na zkoumání intenzity záření, které vydávají uranové rudy. A tu nejvyšší nalezli ve smolinci – kameni, jehož název má svůj původ ve „smůle“. Říkali mu tak horníci, kteří ho nacházeli na konci stříbronosných žil. Znamenal pro ně totiž konec snů o nesmírném bohatství.

A byl to právě jáchymovský smolinec, který stál u objevu vzácného radonu. Začátek nejslavnějšího období Jáchymova byl za dveřmi. Brzy se totiž ukázaly léčebné účinky radonu, který se nacházel nejen ve smolinci, ale i ve vodě, která po něm v dolech stékala. Horníci zjišťovali, že působí blahodárně nejen na různá onemocnění, ale třeba i při hojení docela obyčejných ranek. A protože lékaři jejich pozorování potvrzovali, vznikly v Jáchymově vůbec první radonové lázně na světě. Psal se teprve rok 1906.

Zdroj blahodárné radonové vody

Léčba radonem je v Jáchymově spojena s dolem Svornost, který je pravděpodobně nejstarším dolem v Evropě. Kámen se tady kutal v podzemí už v roce 1518. Prameny radonové vody se nacházejí v hloubce 500 metrů pod zemským povrchem. Její blahodárný účinek si ověřily tisíce lidí, kteří mají problémy s pohybovým aparátem nebo jim chtějí předcházet.

Při radonové koupeli se dostává do organismu tzv. měkké alfa záření, které obsahuje jen nepatrné množství radonu (0,5 %). A neuplyne ani půlhodina a 75 % radonu tělo samo vyloučí. Do těla se tak za tři týdny lázeňského pobytu dostává zhruba stejné množství záření jako při jediném rentgenovém snímku plic. Radon je proto při lázeňském použití neškodný, naopak působí příznivě, protože má schopnost regenerovat organismus a zvyšovat jeho obranyschopnost.

Koupel v radonové vodě přispívá k prokrvení kostí a kloubů, léčí onemocnění páteře a kloubů, působí antirevmaticky. Pacienti si pochvalují, že zmírnění bolestí pociťují ještě 8–10 měsíců po skončení léčby.

Radon pomáhá i po úrazech a operacích a také lidem s cukrovkou nebo dnou. Mnohým klientům s revmatismem nebo Bechtěrevovou nemocí přináší léčba nepopsatelnou úlevu.

Radonovou kúru lze absolvovat v rámci třítýdenního léčebného programu, při krátkodobém týdenním nebo víkendovém programu, anebo jen v rámci romantického výletu s partnerem nebo partnerkou. Koupele totiž lze brát i ambulantně.

A co vlastně taková koupel obnáší? Radonová voda o teplotě 35 až 37 °C se napouští do vany zespodu. To proto, aby radon neunikal do vzduchu jako při klasickém napouštění vody z kohoutku.

Kromě klasických koupelí používají lékaři při léčbě radonem i tzv. Jáchymovské krabičky. Jde o unikátní ozařovací metodu, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Odborně se jí říká brachyradiumterapie. Jejím základem jsou soli radia v krabičkách, které se na dobu šesti hodin přikládají k bolestivým kloubům nebo segmentům páteře na vzdálenost cca 2 cm. Klient přitom dostává jen minimální dávku gama záření.

Ozáření je velmi pomalé, dlouhé a šetrné, proto dochází ke zmírnění bolestí a utlumení zánětlivé reakce zpravidla s určitým zpožděním – i pěti, šesti týdnů. Celou proceduru může klient absolvovat pouze se souhlasem lékaře. Její použití kontrolují v lázních specialisté včetně radiologa.

Léčba bolesti radonovými koupelemi

Během lázeňské kúry dochází pacient šestkrát týdně na dvacetiminutové koupele teplé 36 °C, po nichž následuje desetiminutový suchý zábal. Při koupeli působí na kůži pacienta alfa záření emitované radonem. Právě toto záření představuje onu energii, která v organismu vybuzuje biologické rezervy pro regeneraci tkání, stimuluje imunitu se vzestupem protibolestivých a protizánětlivých látek, například endorfinů a hormonu kortizolu. Nastartují se také antioxidační procesy, které eliminují z organismu následky rozmanitého civilizačního zamoření: léčiv, chemických a konzervačních součástí průmyslově vyráběných potravin, kouření, saponátů a podobně. Znamená to, že buňky se stávají odolnějšími proti působení potenciálně karcinogenních látek. Opakované nízké dávky záření jsou vlastně jakýmsi otužováním organismu. Analogicky i saunování posiluje opakovaným prohříváním a ochlazováním těla.

MUDr. Lenka Draská, primářka lázeňského centra Agricola
www.laznejachymov.cz

 

Ilustrační foto: autorka

 
  • tisk
  • předplatit si