Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

5 mýtů o reformě psychiatrické péče

Datum: 20. 9. 2018
5 mýtů o reformě psychiatrické péče

Reforma psychiatrické péče, jejíž zásadní součástí jsou CDZ, má za cíl vybudovat nový, spolehlivý systém komunitní péče pro duševně nemocné. Níže je uvedeno 5 mýtů o reformě psychiatrické péče.

 

1.   Reforma se zabývá velmi úzkým spektrem pacientů, duševní onemocnění jsou vzácná.

Problémy s duševním onemocněním jsou běžné, každý pátý dospělý má zkušenost s duševním onemocněním.

2.   Lidé s duševním onemocněním jsou nebezpeční, přesun péče do jejich prostředí je spojen s rizikem pro společnost.

Naopak, lidé s obtížemi s duševním zdravím jsou z důvodu nedostatečné pomoci po propuštění z hospitalizace častěji obětmi násilí nebo se uchylují k sebevraždě. V současné době neexistuje kromě institucionální péče systematická komplexní péče o pacienty po propuštění v terénu, proto jsou z důvodu chybějící rehabilitace a péče v komunitě obtížně začlenitelní zpátky do společnosti, co sebou může nést negativní sociální konsekvence. Reforma přesouvá zdravotní péči z nemocnic do vlastního prostředí pacienta a pomáhá mu vrátit se zpátky do běžného života. 

3.   Kvůli reformě přijde mnoho lidí z psychiatrických nemocnic o práci a pacienti budou vyhozeni na ulici.

V psychiatrii nebude propuštěn ani jeden zaměstnanec – naopak kromě využití všech stávajících kapacit budeme hledat způsoby jak lidské zdroje v této oblasti posílit. Ve spolupráci s kraji a MPSV vytvoříme adekvátní služby (včetně pobytových) v komunitě, které budou nabízet rychlou, regionální a průběžnou pomoc pacientovi v jeho vlastním prostředí.

4.   Reforma se týká pouze lidí se schizofrenií.

Reforma bude postupně řešit všechny pacienty s duševními obtížemi, ale vzhledem k mezinárodním závazkům a nutnosti začít od nejméně rozvinutého segmentu péče se nejprve věnuje pacientům se závažnými duševními nemocemi, což jsou zejména onemocnění schizofrenního okruhu  a bipolární afektivní porucha.

5.   V Reformě si Ministerstvo zdravotnictví testuje nevyzkoušené modely péče, kromě pojišťoven u toho nepotřebuje další partnery.  

V reformě se pilotuje způsob fungování služeb, které jsou běžně v zahraničí zavedeny, a byla prokázaná jejich efektivita. Vzhledem k specifikům českého systému poskytování péče však nelze tyto modely zkopírovat, je nutno ověřit jejich fungování v našich podmínkách. Reforma psychiatrické péče vyžaduje mezioborovou a meziresortní spolupráci. Spolupracujeme s MPSV, MŠMT, Ministerstvem spravedlnosti, odbornou společností, pojišťovnami, poskytovateli, uživateli, kraji a obcemi.

 
  • tisk
  • předplatit si