Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Nový dotační program Plzně zvýší platy v sociálních službách

Datum: 9. 3. 2018
Nový dotační program Plzně zvýší platy v sociálních službách

Plzeň vypsala poprvé dotační program, díky němuž se zvýší mzdy pracovníkům v sociálních službách, kteří se přímo starají o seniory a zdravotně postižené. Pracovníkům organizací, jež získají novou dotaci, by se podle předběžných propočtů měla zvýšit hrubá mzda až o 2500 Kč na hlavu; záleží na počtu žadatelů. Město tak reaguje na nedostatek personálu v zařízeních poskytujících pobytové a terénní služby, jehož důvodem jsou extrémně nízké platy a fyzická i psychická náročnost profese.

ČTK to řekla náměstkyně primátora pro školství a sociální věci Eva Herinková (ČSSD). Průměrný měsíční hrubý plat v ČR je podle Herinkové u zapracovaného zaměstnance v sociálních službách 19.000 Kč, u začínajícího 16.600 koruny; vše bez přesčasů a bez odměn. "V městském ústavu sociálních služeb je to o trochu více, protože tam máme schválený větší objem finančních prostředků na odměny," uvedla náměstkyně. V rámci programů může více než 20 organizací, které město eviduje v síti sociálních služeb, získat celkem až 6,3 milionu korun.

"Jde o skupiny, které jsou nejvíce finančně nedoceněné. Navýšení mezd těmto pracovníkům bude mít motivační efekt pro pokračování v sektoru sociálních služeb, což je důležité pro udržení kvalifikovaného personálu," uvedla Herinková.

Dotační program je určen pro sociální a zdravotní pracovníky a pracovníky v sociálních službách typu osobní asistence, pečovatelských služeb, pro týdenní i denní stacionáře, domovy pro seniory a se zvláštním režimem, vše na území města. "Musí to být organizace, které kofinancujeme v naší síti sociálních služeb," uvedla Herinková. Město stanovilo vzorec, v němž je zohledněn například počet zaměstnanců v přímé obslužné péči.

Veškeré informace o programu jsou na webu http://www.plzen.eu/ a http://socialnisluzby.plzen.eu/dotace/.

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.tvbeskyd.cz

 
  • tisk
  • předplatit si