Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Pacienty omezuje nedostatek lékařů předepisujících léčebné konopí

Datum: 27. 2. 2019
Pacienty omezuje nedostatek lékařů předepisujících léčebné konopí

Zájem pacientů o léčbu konopím stoupá. Přesto je v Česku dle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití aktuálně řádově jen 60 předepisujících lékařů. Výsledkem je tak přetížení těchto odborníků zájemci o inovativní metodu léčby, která se indikuje zpravidla na chronickou bolest u různých diagnóz. Situaci je možné zlepšit pouze edukací dalších lékařů. Společnost Spectrum Cannabis Czech proto pro lékaře i lékárníky pořádá odborné vzdělávací workshopy s cílem napomoci rozšíření povědomí o možnostech využívání léčebného konopí mezi lékaři napříč odbornostmi, aby se tak léčba konopím stala dostupná většímu počtu pacientů. Od poloviny minulého roku proběhlo již 6 takových workshopů. Největší zájem o vědecké poznatky k účinkům léčebného konopí zaznamenávají pořadatelé především u odborníků z řad algeziologů a neurologů. Letos nabízí společnost Spectrum Cannabis Czech lékařům také možnost účastnit se akreditovaných vzdělávacích seminářů, které pořádá ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů(ICCI).

Léčebné konopí je úspěšně využíváno k léčbě chronických bolestí páteře, kloubů či svalů, neurologických obtíží při roztroušené skleróze a nevolností spojených s onkologickou léčbou. Jeho užívání pomáhá snižovat spotřebu opioidů, které mohou mít škodlivé až smrtící účinky. Přesto počet odborníků oprávněných konopí pro léčebné účely předepisovat roste velmi zvolna. „Mnoho lékařů o možnostech předepisování léčebného konopí stále ještě neví. Za lékaři, kteří aktuálně mohou léčebné konopí předepisovat, tak často docházejí i jiní než jejich dlouhodobí pacienti. V některých oblastech lékaři s oprávněním navíc úplně chybí. Zájemci z řad pacientů se tak nemají v blízkosti svého bydliště na koho obrátit,“ vysvětluje Robin Kazík, ředitel Spectrum Cannabis Czech.

V Česku mohou léčebné konopí pacientům předepisovat lékaři, kteří působí se specializací na léčbu bolesti, klinickou či radiační onkologii, neurologii, paliativní medicínu, revmatologii, ortopedii, infekční či vnitřní lékařství, oftalmologii, dermatovenerologii, geriatrii nebo psychiatrii. Pro ně i další zájemce z řad pracovníků ve zdravotnictví pořádá Spectrum Cannabis jednou až dvakrát měsíčně vzdělávací workshopy zdarma. Interní i externí odborníci na nich hovoří jak o léčebných účincích kanabinoidů, tak o technické stránce předepisování a výdeje, dávkování a zkušenostech s léčbou a předepisováním. „Odborné pracovníky nejvíce zajímají praktické zkušenosti a rady, jak léčebné konopí aplikovat, včetně informací o doporučených dávkách a jednotlivých odrůdách na konkrétní indikace. Především někteří algeziologové vítají poměrně široký rozsah léčebného účinku medicinálního konopí, neboť tím získávají nový prostředek na zmírnění chronické bolesti,“ říká Robin Kazík.

Lékaři a lékárnícimohou také využívat seminářů pořádaných Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V následujících letech bude ve spolupráci se Spectrum Cannabis probíhat řada akreditovaných seminářů v krajských městech pořádaných Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů (ICCI) v Praze. Společnost Spectrum Cannabis dále podporuje lokálně pořádané semináře na úrovni zdravotnických zařízení a také se účastní odborných konferencí, na kterých zdravotníkům nabízí informační materiály.

Seznam odborných lékařů oprávněných předepisovat konopí je uveden na stránkách pacientského spolku KOPAC, případně je možné volat na infolinku společnosti. Pacienti si mohou na základě lékařského předpisu léčebné konopí vyzvednout v každé lékárně v ČR, tedy téměř na více než 2000 místech. Aktuální koncová cena medicinálního konopí Spectrum Cannabis pro pacienta je nově pod hranicí 130 korun za gram sušeného květu. Léčba konopím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Pro některé pacienty, například invalidní důchodce a seniory, tak může být finančně náročná. Návrh na legislativní změnu spočívající v proplácení léčebného konopí pojišťovnami nebo v dotování léčby ze státního rozpočtu mělo na konci minulého roku vypracovat Ministerstvo zdravotnictví na základě podnětu premiéra Andreje Babiše.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O společnosti Canopy Growth Corporation

Společnost Canopy Growth je přední světová firma, která se zabývá produkty z konopí. Nabízí různé značky a druhy léčebného konopí ve formě sušené drogy, oleje a gelových kapslí. Od modernizace produktů a procesů, po realizaci trhu, usiluje společnost Canopy Growth o přední pozici a snaží se stát světovou jedničku v tomto segmentu.

Společnost Canopy Growth navázala spolupráci s předními firmami v tomto sektoru jako například kultovní firmou Snoop Dogg, legendou v oblasti pěstování, genetiky DNA a skleníkových semen konopí a firmou Constellation Brands, jedničkou v oblasti obchodování s alkoholem z žebříčku Fortune 500, pokud jmenujeme jen některé. Společnost Canopy Growth provozuje osm závodů pro produkci konopí s výrobní kapacitou více než 2,4 milionu čtverečních metrů, včetně více než 500 000 čtverečních metrů s certifikací GMP. Společnost má pobočky v sedmi zemích na čtyřech světadílech. Společnost si váží toho, že může vzdělávat zdravotnické profesionály, provádět rozsáhlý klinický výzkum, a rozšiřovat povědomí veřejnosti o léčebném konopí a prostřednictvím částečně vlastněné dceřiné společnosti Canopy Health Innovations věnovala miliony dolarů na špičkový výzkum a vývoj duševního vlastnictví. Prostřednictvím částečně vlastněné dceřiné společnosti Canopy Rivers Corporation, poskytuje společnost zdroje a investice novým hráčům na trhu a vytváří portfolio stabilních investic v sektoru. 

Více na http://www.canopygrowth.com/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O společnosti Spectrum Cannabis Czech s.r.o.

SpolečnostSpectrum Cannabis Czech s.r.o. je distributorem konopí pro léčebné účely se sídlem v České republice a přímo nebo prostřednictvím svých poboček je držitelem licence na konopí pro léčebné použitíod roku 2014. Distribuce konopí pro léčebné účely začala v roce 2015. Firma předtím spolupracovala s Úřadem pro lékařské používání konopí v Nizozemí a rovněž dovážela léčebné konopí z Kanady. Sesterská společnost Annabis, s.r.o. vyrábí organickou kosmetiku z konopí.

Více na https://www.spectrumcannabis.cz/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
  • tisk
  • předplatit si