Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Světový den diabetu: Nemocných přibývá, na léčbě se musí podílet i pacienti

Datum: 14. 11. 2017
Světový den diabetu: Nemocných přibývá, na léčbě se musí podílet i pacienti

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům lidí. Nejen Světový den diabetu, ale i odborníci upozorňují na důležitost aktivní spolupráce pacientů s lékaři a dodržování vhodné životosprávy jako klíče ke zmírnění projevů nemoci, ale také k její prevenci.

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí. Mezi dva hlavní druhy cukrovky patří diabetes mellitus prvního typu, který se většinou objevuje u dětí, a druhého typu vyskytujícího se u dospělých.

Spolupráce pacientů s lékaři

Pokud by výskyt diabetu narůstal stejně jako doposud, v roce 2035 by byl dle odhadů cukrovkou postižen každý desátý Čech. Vzniku onemocnění lze přesto do jisté míry předcházet, a to dodržováním vhodné životosprávy, tedy správným stravováním a dostatkem pohybu. Díky aktivní a zodpovědné spolupráci s lékaři lze také spolehlivě předcházet komplikacím, které diabetes může způsobit. Jedná se především o poškození sítnice (diabetickou retinopatii), diabetickou nohu, která může vyústit až v amputaci končetiny, anebo poškození či dokonce selhání ledvin nebo závažné choroby srdce a cév. I jen mírný neléčený diabetes totiž může mít horší následky než jeho komplikovaná forma.

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. „Aktivní zapojení pacienta je cestou k jeho porozumění vlastní nemoci, kvalitní edukace je zase zodpovědností lékaře. Jedině to je předpokladem úspěšné léčby,“ dodává.

Cukrovka se může objevit kdykoliv

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Diagnóza je jednoznačně stanovena rozborem krve, který v ní prokáže zvýšenou hladinu glukózy. Oba typy diabetu mají svou příčinu, přičemž u diabetu prvního typu je jí nedostatečná produkce inzulinu (hormonu slinivky břišní), zatímco za diabetem druhého typu stojí snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle. Cukrovka se však může objevit i během těhotenství (tzv. gestační diabetes), po porodu ale mizí. Hladina cukru v krvi totiž během tohoto období kolísá kvůli těhotenským hormonům ovlivňujících funkci slinivky.

Vedle zvýšené hladiny cukru v krvi se ale může objevit také její příliš nízká hladina, odborně nazývaná hypoglykémie. Způsobuje ji přílišná fyzická aktivita, nedostatečný přísun potravy, nadměrná konzumace alkoholu nebo poruchy štítné žlázy. Pro zdravého člověka znamená riziko vážných poruch mozku, který je na dostatečném množství cukru v krvi závislý. Pro diabetiky je však opakovaná a závažná hypoglykémie smrtelně nebezpečná. Může se objevit při nevhodně zvoleném množství inzulinu, často během začátků léčby diabetu, kdy může omylem dojít k záměně krátkodobého inzulinu za dlouhodobý, anebo k podání jedné dávky inzulinu dvakrát. Pacienti s diabetem by se proto o riziku hypoglykémie měli vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem, anebo jej v případě potřeby vyhledat i mimo plánované kontroly. Užitečné je rovněž nošení identifikačních údajů o nemoci při sobě pro případ nouze, kdy diabetik při hypoglykemickém šoku potřebuje pomoc, ale kvůli zmatenosti a vrávorání či dokonce ztrátě vědomí není schopen okolí o své nemoci informovat.

Světový den diabetu (World Diabetes Day) je projekt Mezinárodní diabetologické federace (IDF), který každoročně připadá na den 14. listopadu. Během tohoto dne se po celém světě konají osvětové akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí o všech typech cukrovky, jejích rizicích a možnostech léčby. Datum bylo zvoleno na počest dne, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Banting.

tz

 

Ilustrační foto – zdroj: www.gykovy.cz

 
  • tisk
  • předplatit si