Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

VFN zkouší přístroj, který zjistí cukrovku vyšetřením oka

Datum: 14. 10. 2014
VFN zkouší přístroj, který zjistí cukrovku vyšetřením oka

Zjistit cukrovku rychlým vyšetřením oka, tedy bez odběru krve, umí přístroj, který má nakrátko zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Lékaři ho dnes představili novinářům. Přístroj také ukáže, komu hrozí kvůli cukrovce vážné zdravotní komplikace, jako je infarkt, mrtvice, selhání ledvin či amputace nohy. Lze tak včas začít s prevencí, aby tyto komplikace nenastaly.

V Česku se s cukrovkou léčí přes 840 000 lidí, dalších až 250 000 o ní neví, protože nemají žádné potíže. Pokud přístroj zjistí hodnoty, které už přesahují normu, ale stále ještě nelze mluvit o cukrovce, je možné preventivními opatřeními rozvoji nemoci zabránit, vysvětlil přednosta kliniky Štěpán Svačina.

„Takzvaný prediabetes, tedy předcukrovka, přináší skoro stejné komplikace jako cukrovka, to znamená častější onemocnění srdce, ledvin, a dokonce i některých nádorů, takže má smysl bránit rozvoji cukrovky dřív, než vznikne,“ upozornil.

Běžně se zjišťuje cukrovka podle hladiny cukru v krvi, tedy glykémie, pacient musí přijít nalačno, odběr krve je spojen s vpichem. „Naproti tomu přístroj měří glykaci, tedy jak se cukr ukládá v těle a spojuje s některými bílkovinami, a měří to v oku,“ popsal přednosta.

Pacient sedí u přístroje jako při vyšetření zraku u očního lékaře a počítač ukáže změřené hodnoty. Z nich se dá zjistit, že cukrovka se rozvíjí, nebo brzy přijde. Přístroj také ukáže, kolik má člověk v oku bílkovin ovlivněných cukrem, je tedy jakousi mírou, že někdo má deset let cukrovku a žádné komplikace a jinému hrozí komplikace velmi brzy.

Na přístroji zatím vyšetřili lékaři ve VFN v malé studii 120 lidí, z nich polovina jsou diabetici a polovina zdraví lidé. Porovnali výsledky s tím, co zjistili vyšetřením, při němž se určí tzv. glykovaný hemoglobin, který ukáže průměr hodnot cukru v krvi za poslední tři měsíce. Běžně užívaná glykémie ukáže jen aktuální stav. Vyšetření na přístroji by navíc ukázalo riziko hrozících komplikací. Ověřit by to měla rozsáhlejší studie, na niž by si lékaři chtějí přístroj znovu a na delší dobu půjčit.

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.biokineticspt.com

 
  • tisk
  • předplatit si