Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Zánět močového měchýře – nebezpečná nepříjemnost

Datum: 27. 7. 2016
Zánět močového měchýře – nebezpečná nepříjemnost

Léto je v plném proudu a s ním i neodmyslitelné koupání, mokré plavky a krátké sukýnky. Pro mnohé dámy a dívky velmi příjemné období. Ale stejně tak pro mnohé z nich strašák. Začíná sezóna nepříjemných zánětů močových cest.

Podle studií někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena v České republice. Některé údaje uvádí dokonce až 70 % žen. Z toho přibližně patnácti procentům se záněty vrací opakovaně. U mužů se záněty močových cest objevují častěji až po 60. roce života v souvislosti s problémy s prostatou.

„Urologické obtíže patří, bohužel, stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přechází a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin. Proto je důležité o tomto tématu hovořit,“ varuje Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum

Co způsobuje zánět močového měchýře?

„Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře,“ vysvětluje prof. Babjuk.

Jak poznat zánět močového měchýře?

Při diagnostice zánětu mohou pomoci následující indicie:

·        Pocit nutnosti močení, i když je močový měchýř prázdný

·        Pálení a bolesti při močení

·        Příliš časté močení

·        Bolest v podbřišku, pocit plnosti a tlaku

·        Někdy krev v moči

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, ale pokud je včas a dobře léčen, nemusí být nebezpečný. „Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin. Důležitá je ale i prevence vzniku zánětu. Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření - například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ vysvětluje prof. Babjuk.

Jak proti zánětu bojovat?

·        Hodně pijte! Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.

·        Teple se oblékejte! Je nutné nosit teplé oblečení především na spodní části těla. Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách!

·        Jezte brusinky! Po dobu léčby zánětu močového měchýře se doporučují brusinky a probiotika. Brusinky brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují vzniku infekci.

·        Po sexu na záchod! Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.

·        Choďte na záchod často! Je vhodné močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu, trpí infekcemi močového ústrojí častěji.

tz

 

Ilustrační foto, zdroj: Uroklinikum

 

 

 

 
  • tisk
  • předplatit si