COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 10 / 2012

Očkovat ano či ne?

Datum: 1. 10. 2012
Autor: Magda Hettnerová

Strach z nemocí sužoval lidstvo od nepaměti. Ve starověku lidé věřili, že choroby na ně seslalo všemocné božstvo jako trest za jejich hříchy. A nebyli by to lidé, kdyby toho nedokázali také náležitě využít, takže strach ze zkázy způsobené infekčními nemocemi se stal účinným nástrojem v rukou vladařů a politiků a přetrvával až do raného období existence civilizovaného světa.

Dnes už strach nemáme – zda oprávněně či ne, je už věc jiná. Každopádně spoustu nemocí se podařilo úspěšně potlačit, alespoň v civilizovaných zemích, a vakcíny, které se dnes používají, mají hodně daleko k prvním pokusům o vakcinaci, známým například ze staré Číny. Tam byl jednou z metod prevence proti pravým neštovicím, jež kosily lidstvo po tisících, neštovičný hnis vpíchnutý jehlou pod kůži zdravého člověka, nebo šňupání prášku z usušeného a rozemletého strupu z puchýře, jímž se neštovice projevují, případně jeho vpravování přímo do žil. Dnešní vakcíny jsou mnohem bezpečnější a také účinnější.

Přesto, nebo možná právě proto se stále častěji ozývají hlasy lidí, kteří proti očkování bojují. Těžko říct, zda je to kvůli jejich neinformovanosti nebo jejich strachu z procesu očkování či zkrátka jen proto, že je to momentálně „in“. Fakt je ale ten, že následky infekčních nemocí, proti nimž je očkování účinnou prevencí, bývají bez této ochrany mnohdy mnohem horší, než je chvilkové bodnutí jehlou, a mohou mít i fatální následky. Navíc, pokud klesne proočkovanost populace, nebudou mít tito lidé možnost těžit z kolektivní imunity a pak už bude jen na nich a na zřejmě i na našem veřejném zdravotnictví, jak se s novým šířením infekčních nemocí poperou.

Protože katastrofické scénáře naštěstí zatím nehrozí a očkování je stále na pořadu dne, připravili jsme pro vás v tomto čísle odborné téma, které se k očkování vztahuje. Na následujících stránkách tak naleznete nejen informace o tom, které vakcíny se kdy a jak aplikují, ale i o tom, jak se na očkování dívá zákon, nebo jaké jsou novinky v oblasti očkování za poslední léta. A protože mezi zdravotníky je spousta zajímavých osobností, kterým chceme dávat prostor v našich rozhovorech, představíme vám dnes mladou zdravotní sestřičku z oddělení popálenin, na kterém sama v patnácti letech strávila několik týdnů života, když utrpěla popáleniny na 50 % těla. Jak s následky tohoto traumatizujícího zážitku bojuje, se dozvíte na straně 6.

Přeji vám příjemné čtení.

Magda Hettnerová, šéfredaktorka

 
  • tisk
  • předplatit si