COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 5 / 2013

Kdo chce spáti sladce, ať večeří krátce

Datum: 6. 5. 2013
Autor: Magda Hettnerová

francouzské přísloví

Máj je nejen lásky čas, ale také období, kdy s přibývajícími slunečními paprsky ubývá vrstev oblečení a zejména ženy se začínají trápit, co s kilogramy, které se tak snadno daly schovat pod zimní kabáty. Na řadu proto přicházejí nejrůznější pokusy zhubnout a fitness centra se radují z rostoucích tržeb. 

Průzkumy ukázaly, že sportovní aktivity patří u Čechů mezi nejoblíbenější náplň volného času a Češi za ně ročně zaplatí desítky miliónů korun. V celé EU podle odborníků vygeneruje tento segment tržby v hodnotě asi 22 miliard eur, což je 562 miliard korun. Ne všichni se však s nadšením pouštějí do běhu a posilování. Někteří se raději trápí hlady a jiní rabují lékárny ve snaze najít nejúčinnější zázračnou pilulku, po jejímž spolknutí shodí 10 kilo bez hladovění a námahy. Všichni však vědí, že jediným způsobem, jak zhubnout a svou váhu si udržet, je správná výživa doplněná dostatečnou pohybovou aktivitou.

A právě výživě jsme věnovali toto květnové číslo Florence. Dozvíte se v něm o lidech, pro které se jídlo stalo alfou a omegou života a jejich touha po štíhlosti je vede až na hranici smrti, dále o tom, jak si svou váhu udržet i při práci na noční směny nebo jak má vypadat správná výživa stomiků. Protože již v roce 1859 napsala zakladatelka moderního ošetřovatelství Florence Nightingale, jejíž jméno si dal náš časopis do názvu: „Každý pečlivý pozorovatel nemocných bude souhlasit, že tisíce pacientů ročně zemřou hladem uprostřed hojnosti a blahobytu pro nedostatek pozornosti věnované vyhledání způsobu, který by jim umožňoval přijímat potravu.“ (cit. z Grant a Todd, 1987)

Jméno Florence Nightingale, na jejíž počest se po celém světě slaví 12. května Mezinárodní den ošetřovatelství, najdete v tomto čísle zmíněné ještě jednou, a to v rubrice Historie. Tu jsme tentokrát věnovali Suverénnímu řádu maltézských rytířů, který existuje a svou pomoc nepřetržitě poskytuje v oblasti zdravotní, sociální i humanitární péče už neuvěřitelných devět století a do jehož anglikánské větve Florence Nightingale patřila.

Nechybí samozřejmě ani náš pravidelný kvíz o ceny a rozhovor, tentokrát se zdravotní sestrou – mužem Ondřejem Burianem, který se může mimo jiné pochlubit i tím, že se osobně zná s majorem Zemanem. Hezké čtení.

Magda Hettnerová, šéfredaktorka

 
  • tisk
  • předplatit si