COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 1 - 2 / 2015

Nechť souhlasí řeč se životem

Datum: 9. 2. 2015
Autor: Magda Hettnerová

První měsíc nového roku je za námi a jedenáct dalších před námi. Jak jste jej prožili? Dostáli jste svým novoročním předsevzetím nebo jste je porušili už v prvních dnech nového roku? Jaké jsou vaše cíle a sny? Chcete zhubnout, přestat kouřit nebo začít zdravěji jíst? Ať už je to cokoli, držím vám palce, aby se vám to splnilo podle vašich představ a k vaší spokojenosti.

I my jsme si dali do nového roku předsevzetí – na základě výsledků naší ankety, kterou jsme vyhlásili na konci loňského roku a za jejíž vyplnění vám všem moc děkujeme, vám chceme přinášet ještě zajímavější a pro praxi přínosnější články a témata. Přibudou proto i některé nové rubriky. A protože časopis Florence oslaví letos krásné desáté narozeniny, můžete se těšit i na celou řadu soutěží o hodnotné ceny. První najdete už v tomto čísle. Pět vylosovaných, kteří správně zodpovědí soutěžní otázku, získá poukázku na vyšetření očí v hodnotě 1700 Kč.

To však není samozřejmě ani zdaleka všechno. V tomto lednovo-únorovém dvojčísle, které jsme věnovali stomatologii, najdete jako vždy celou řadu zajímavých článků. Dočtete se v něm například, proč je tak důležitá správná péče o dutinu ústní, jak vypadá péče o pacienta po stomatochirurgickém výkonu nebo v čem spočívá práce sestry v ambulanci zubního lékaře. Tradicí jsou již naše recenzované články a články týkající se vzdělávání. První letošní novinkou, kterou najdete už v tomto čísle, je rubrika věnovaná vzdělávání sester. Ani letos nezapomene vyzpovídat zajímavé osobnosti v rubrice s názvem Rozhovor. V tomto čísle vás čeká rozhovor s Mgr. Lucií Karalovou – zdravotní sestrou, která šest let pracovala v Saúdské Arábii, kde se mimo jiné starala o členy saúdskoarabské královské rodiny. Jak se k této práci dostala a co všechno v Saúdské Arábii zažila, se dočtete na straně 4.

Českou asociaci sester čekají v letošním roce volby. Prezidentka ČAS Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, proto pro náš časopis zhodnotila, jak se dařilo naplňování strategických plánů prezidia ČAS v letech 2011–2015. Co se povedlo a co ČAS ještě čeká, se dočtete na straně 38. A protože máme před sebou nový rok 2015, seznámí vás také hlavní sestra ČR Mgr. Alena Šmídová ve svém novoročním přání s tím, jak vypadal uplynulý rok 2014 z jejího pohledu a co vás, nelékařské zdravotnické pracovníky, čeká v roce 2015.

Bohužel, ne všechny zprávy, které přicházejí, jsou jenom dobré. S lítostí v srdci vám oznamujeme, že 26. 12. 2014 nás navždy opustil náš milý JUDr. MUDr. Lubomír Vondráček, dlouholetý spolupracovník našeho časopisu. Krátkou vzpomínku na něj najdete na straně 46.

A protože, jak jsem psala již na začátku, nový rok začínají mnozí z nás předsevzetím, skončím tentokrát slovy římského básníka a politika Lucia Annea Seneky: „To ať je naše největší předsevzetí: co si myslíme, říkejme, a co říkáme, si mysleme; nechť souhlasí řeč se životem.“

Přeji vám hezké čtení,

Magda Hettnerová, šéfredaktorka

 
  • tisk
  • předplatit si