COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 12 / 2015

Čas má plné kapsy překvapení (Jan Werich)

Datum: 7. 12. 2015
Autor: Magda Hettnerová

Závěr roku, který je už na dohled, vždy svádí k tomu, aby se člověk ohlédl zpět a bilancoval. Nejen pro české zdravotnictví byl i letošní rok plný událostí a novinek, které ne vždy přinesly všem zúčastněným radost.

Od ledna byly zrušeny regulační poplatky 30 korun za klinické vyšetření u lékaře a za recept, mzdy a platy sester a ostatních zdravotníků se podle ÚZIS ve všech nemocnicích v prvním pololetí letošního roku zvedly v průměru o šest procent a dobrou zprávou je, že tarifní platy zdravotníků by měly o pět procent vzrůst i v příštím roce.

Ani oblast ošetřovatelství nezůstala stranou dění. Pokračují bouřlivé diskuze týkající se vzdělávání sester, jejich platů a kompetencí, stejně jako otázky, zda sestrám stačí pouze středoškolské vzdělání, resp. systém vzdělávání 4+1, který prosazují poslanci David Kasal a Jana Pastuchová (oba ANO). (Stanoviska některých organizací k tomuto návrhu jste se mohli dočíst v minulých číslech našeho časopisu.) Ke společné diskuzi pozvali minulý měsíc oba poslance zástupci prezidia ČAS na konferenci, která se konala v IKEM. Ačkoli svou účast přislíbili, poslanci nakonec nedorazili. I tak ale na konferenci zazněla řada zajímavých sdělení, o kterých se můžete dočíst na straně 44 tohoto prosincového čísla našeho časopisu.

A protože, jak se říká, změna je život, změnili jsme se i my. Nejenže jsme letos oslavili desetileté výročí od založení časopisu, čímž „naše Florence“ dozrála do puberty a může se směle řadit mezi „náctileté“, ale obměnili jsme i její grafickou podobu, vytvořili jsme několik nových rubrik a přinesli jsme vám celou řadu soutěží o hodnotné ceny. Ti, kteří nevyhráli, nemusejí zoufat. Blíží se Vánoce, a proto jsme pro všechny naše předplatitele připravili dárek v podobě vstupenky do Divadla Rokoko na představení Happy End izraelské dramatičky Anat Gov. Dostanou ji všichni společně s tímto prosincovým číslem Florence. Věřím, že vás náš dárek potěší a pomůže vám odreagovat se na chvíli od každodenních starostí a předvánočního shonu.

Přeji vám hezkou zábavu, krásné Vánoce a do nového roku vše nejlepší.

Magda Hettnerová, šéfredaktorka

 
  • tisk
  • předplatit si