COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 6 / 2017

Pozor na „faraonovu pomstu“ i kufr od auta

Datum: 5. 6. 2017
Autor: Bc. Magda Hettnerová

Nejen prozářené sluncem a plné pohody jsou letní měsíce, které už stojí za dveřmi. Během léta se čekárny a ordinace lékařů plní lidmi, kteří to například přehnali se sluncem, z dovolené si kromě suvenýrů přivezli i střevní potíže anebo si v parném létě uhnali nachlazení. Nejvíce však zdravotníky zaměstnávají úrazy. Ty jsou způsobeny nejen únavou z horka, ale logicky především tím, že v létě se lidé více věnují zahradničení, sportování, cestování a dalším oblíbeným činnostem. A nebezpečí číhá všude.

Dokladem toho je například basketbalista Lionel Simmons, který si na přelomu let 1990/1991 přivodil akutní zánět šlach rukou, ovšem nikoli hraním basketbalu, ale hry Nintendo Game Boy. V novinových archivech se můžeme dočíst také zprávu z roku 2004 o sportovci Adamu Eatonovi, který si sám zabodl nůž do břicha. Nehodlal však spáchat sebevraždu, ale snažil se rozbalit obal nového DVD. Golfista Kasey Keller zase tak šikovně otevíral kufr od auta, že si vyrazil přední zuby. A kuriózní pojistnou událost řešila také jedna britská pojišťovna, od níž žádal odškodné muž se zlomeným nosem. Zlomil si ho sám tak, že se cestou na zastávku autobusu díval po krásných mladých ženách v plavkách a přitom přehlédl prosklenou stěnu zastávky, do níž narazil.

Jak je vidět, léto je zkrátka plné nástrah. A abychom se na ně připravili, rozhodli jsme se věnovat toto červnové číslo našeho časopisu tématu intenzivní péče a urgentní medicíny. Kromě článků na tato témata, jako například jaká jsou specifika komunikace s pacientem v resuscitační péči nebo jaké zkušenosti má liberecká záchranka s transportem pacienta na extrakorporální membránové oxygenaci, se v něm dočtete například i rozhovor se sestrou, která žila a pracovala několik let v USA, či zprávy z mnoha odborných konferencí, které se v uplynulých měsících konaly.

Přeji vám hezké čtení a krásné a bezpečné léto.

Bc. Magda Hettnerová, šéfredaktorka

 
  • tisk
  • předplatit si