COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 9 / 2017

Eleganza 2

Datum: 4. 9. 2017

Praktické a elegantní. Tak by se dalo charakterizovat lůžko z dílny české společnosti LINET, které se pyšní označením Eleganza 2. O své zkušenosti s jeho používáním se podělily sestry ze dvou pražských nemocnic – Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KAR) Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) a oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), které je součástí KARIM Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice v Praze (ÚVN).

Lůžko Eleganza 2 je moderně koncipované lůžko, které obsahuje všechny sofistikované funkce včetně „chytrých“ vlastností, díky čemuž vyhoví všem potřebám každého nemocničního oddělení. Ocení je tak nejen oddělení intenzivní péče, ale své uplatnění najde i na standardních a dalších odděleních.

Eleganza 2 především usnadňuje zdravotnickému personálu péči o nemocné a díky pohodlí a jednoduchému ovládání pomáhá zpříjemnit pacientům pobyt v nemocničním prostředí.

Zkušenosti z praxe

1 Pacienty nejvíce oceňovaným benefitem je skutečná podpora mobilizace a zajištění bezpečí. K více než 30 % pádů pacientů dochází při vstávání z lůžka. Eleganza 2 je vybavena unikátním a patentovaným 3D madlem a integrovaným mobiliftem, díky kterým získává pacient podporu stability a s ní i jistotu při vstávání, urychluje se jeho samostatnost a zdravotnickému personálu je usnadněna namáhavá práce (obr. 1).

Obr. 1

„S lůžkem je možné jednoduše manipulovat, zvyšovat nebo snižovat jeho výšku a také je naklánět, takže práce s pacientem je pro nás mnohem méně namáhavá,“ pochvaluje si všeobecná sestra KAR pražského IKEM Petra Ševčíková. Funkce, které umožňují snadnější vstávání pacientů, na tomto oddělení podle vrchní sestry Bc. Aleny Náplavové tak často nevyužívají. „Jsem ale přesvědčená, že na standardních odděleních je velmi oceňovaným benefitem,“ hodnotí vrchní sestra.

2 Všechny oslovené sestry dále vyzdvihují snadné polohování lůžka.

„Toto lůžko je plně automatizované a jeho snadné napolohování splňuje veškeré potřeby a požadavky které v ošetřovatelské péči při práci s pacientem na lůžku máme,“ říká všeobecná sestra oddělení DIOP ÚVN v Praze Zdena Sluková. Lůžko Eleganza 2 tu využívají několik měsíců. „Právě polohování je funkce, kterou z možností funkcí lůžka využíváme nejčastěji,“ uvádí Zdena Sluková. „Jedná se zejména o polohování dolních končetin a zádového dílu, a protože tu máme pacienty s poškozením mozku, je pro nás obrovskou výhodou i zobrazení stupňů náklonu, kterým je lůžko vybaveno,“ oceňuje.

Eleganza 2 má totiž v postranicích atraktivní designové tekutinové úhloměry, které velmi přesně a přehledně indikují náklon ložné plochy a zádového dílu (obr. 2). „Ideální poloha je v bezpečném úhlu 30 stupňů a právě na tento úhel je zádový díl lůžka Eleganza 2 nastaven, aby se v něm při polohování automaticky zastavil,“ vysvětluje Zdena Sluková. Polohování se přitom děje pouhým stiskem tlačítka, což je pro sestry opět obrovská pomoc.

Na oddělení KAR v pražském IKEM si sestry pochvalují také polohu kardiackého křesla, do níž je možné lůžko nastavit. Pacientům nejen usnadní dýchání, ale dá se využít i při odvodňování či drenážích, zároveň ale může pacient v této poloze uskutečnit běžné činnosti, jako je například stravování. Polohu lze přitom snadno nastavit opět pouhým stisknutím jediného tlačítka.

„Naši pacienti jsou většinou těžce nemocní a také kanylovaní, takže sami možnost napolohovat si lůžko zpravidla nevyužívají. Ale pro ty, kteří tu jsou už delší dobu a jsou v dobré kondici, není problém, aby si lůžko sami napolohovali, když se chtějí například napít nebo si sednout,“ říká vrchní sestra oddělení KAR IKEM Praha Bc. Alena Náplavová s tím, že lůžko díky jednoduchému ovládání jim tak tuto činnost ulehčí. Například pro pacienty po operaci srdce je to podle jejích slov velká úleva. Naopak pokud není žádoucí, aby si pacient lůžko sám polohoval, například při dialýze, kdy je nutné, aby ležel v určité poloze, umožňuje lůžko polohovací tlačítka deaktivovat.

Obr. 2

3 Další vybavení lůžka, které oslovené sestry shodně vyzdvihují, jsou postranice (obr. 3). „Je skvělé, že vedou po celé straně lůžka a mezery mezi nimi jsou minimální, takže pacient nemá šanci jimi propadnout,“ shodují se vrchní sestra Bc. Alena Náplavová a všeobecná sestra Petra Ševčíková z pražského IKEM. „U starších typů postelí se nám stávalo, že pacienti mezerou prostrčili končetiny, nebo dokonce celou polovinu těla. U těchto postranic to naštěstí nehrozí,“ pochvalují si.

„Obrovskou výhodou je i jejich snadné zasouvání a vysouvání,“ přidává se Zdena Sluková z ÚVN. Postranice se totiž spouštějí pomocí prvků soft drop, které k tlumení nárazů používají plynové pružiny. Díky tomu je jejich spouštění tiché a plynulé. „Nemusím se tolik namáhat jako u jiných typů postelí, kde je nutné postranice spustit k zemi, což je, děláte-li tento úkon několikrát za den, velice fyzicky náročné. U tohoto lůžka je jen ,odcvaknu‘ a ony se spustí samy. Zdá se to jako drobnost, ale pro nás sestry je to obrovská výhoda, protože si tím výrazně šetříme záda,“ vysvětluje.

Postranice lůžka Eleganza 2 však garantují nejen vysokou úroveň ochrany proti pádu, ale umožňují také snazší vertikalizaci pacienta. Po jejich spuštění je pod nimi totiž ještě stále dostatek místa, kam může pacient zasunout nohy, aby je měl pod svým těžištěm, což mu vstávání usnadní.

Obr. 3

4 Velmi ceněná je také snadná údržba lůžka (obr. 4). „Všechny plochy jsou plastové, lehce omyvatelné, dobře přístupné a dají se dezinfikovat, takže jejich údržba je velmi jednoduchá,“ shodují se všechny oslovené sestry. „Nejsou tu navíc ani žádné drážky nebo spáry jako byly u starších typů postelí, kam dezinfekce nebo jiné tekutiny zatékaly a zůstávaly tam,“ říká Petra Ševčíková z IKEM.

Ložná plocha lůžka Eleganza 2 je tvořena vyfukovanými plastovými díly a drážky po jejím obvodu zachycují a cíleně odvádějí tekutinu, která by jinak zůstávala pod matrací. Zároveň přitom pomáhají provzdušnění matrace, která je jednoduše snímatelná. Lůžko je navíc možné vybavit i rentgenovatelným zádovým dílem, který umožňuje pořízení RTG snímků bez nutnosti přemístění pacienta z lůžka. Samozřejmostí pak je antidekubitní matrace, kterou lze lůžko vybavit.

„Společnost LINET navíc dodává k matraci i polohovací pomůcky, což je velká výhoda, protože si díky tomu nemusíme vypomáhat polštáři a jinými věcmi,“ pochvalují si sestry v IKEM.

Obr. 4

5 Ovládací prvky (obr. 5) jsou podle všech oslovených sester jednoduché, přehledné a dobře umístěné. „Je výhodné, že jsou jak v čele postele, tak po stranách, takže se k nim dá dobře dostat,“ říká například Zdena Sluková z oddělení DIOP pražské ÚVN. „Co však opravdu oceňuji, je nožní ovladač, díky kterému mohu výšku postele zvyšovat či snižovat, takže námaha při manipulaci s pacientem není pro nás sestry taková jako u starších typů postelí,“ dodává.

V postranici je také zabudované tlačítko Nurse call, díky kterému může pacient ihned požádat personál o pomoc. Pohodlné jsou také přednastavené funkce, které usnadňují práci s lůžkem pacientům i personálu.

Co oceňují sestry i sanitáři jsou madla na čele lůžka, která jsou originálně tvarovaná tak, že vyhovují zdravotnickému personálu menších i vyšších postav a usnadňují manipulaci s lůžkem. Možnost uchopit madlo i vertikálně je pak ideální pro usnadnění otočení lůžka.

„Musím říci, že lůžko Eleganza 2 je podstatně kvalitnější než ostatní lůžka, která na našem oddělení máme. Díky tomu, že je plně automatizované, usnadňuje mou každodenní práci, snižuje fyzickou námahu, ulehčuje pacientům pobyt na lůžku, zkrátka splňuje všechny nároky na lůžko, které pro ošetřování pacientů potřebujeme,“ uzavírá své hodnocení Zdena Sluková z ÚVN.

A sestry z IKEM se přidávají. „S lůžkem Eleganza 2 jsme spokojené. Kromě něj máme na našem oddělení také lůžka Multicare, která jsou určena přímo pro intenzivní péči, kterou naše oddělení poskytuje, a také lůžka Eleganza 3XC, která mají podobné vlastnosti jako Eleganza 2, na kterém nenacházíme nic, co by se mělo měnit,“ shodují se všeobecná sestra Petra Ševčíková a vrchní sestra Bc. Alena Náplavová.

Obr. 5
fota: LINET, Magda Hettnerová

Shrnutí

Lůžko Eleganza 2 je univerzální lůžko vyvinuté společností LINET. Kromě toho, že podporuje mobilizaci pacienta, je vybaveno například signalizací nejnižší polohy lůžka v nočních hodinách, ložná plocha lůžka je přizpůsobena specifickým nemocničním podmínkám, takže může nabídnout ten nejvyšší komfort, a díky použitým materiálům je také velmi dobře čistitelná. Lůžko má navíc řadu „vychytávek“ například v podobě prakticky umístěného držáku sáčku na moč s přizpůsobením náklonu, univerzální odkládací prostor, kam může být umístěn například odkládací držák na brýle, ovladač nebo kapsa na mobil tak, aby měl pacient všechny potřebné drobnosti vždy po ruce. Pouzdra na hrazdy a infuzní stojany jsou prakticky umístěna na vnější straně čela a v rozích lůžka, díky čemuž jsou snadno dostupná a přitom pacientovi nepřekážejí. Horní hrana postranic je téměř po celé délce upravena tak, aby bylo do kteréhokoli místa možné jednoduše umístit flexibilní držák na ruční ovladač. Lůžko je možné polohovat, přičemž zádový díl se automaticky nastaví do nejčastěji používané polohy 30 °. Tato funkce řeší jeden z nejzákladnějších standardů zdravotní péče definovaných JCI.

Technické parametry:

 • vnější rozměry: 223 cm × 99,5 cm
 • prodloužení ložné plochy: 32 cm
 • výškové nastavení lůžka: 39,5 cm–77,5 cm
 • rozměry ložné plochy (kompatibilní s šířkou matrace):200 × 90 cm / (90 a 86 cm)
 • maximální výška matrace s ložnou plochou ba23: plastové postranice 14 cm, sklopné ¾ postranice 12 cm + 10 cm extender
 • maximální výška matrace s ložnou plochou ba11: plastové postranice 18 cm, sklopné ¾ postranice 16 cm + 10 extender
 • výška dělených postranic: 40,5 cm
 • hmotnost lůžka: 140 kg
 • swl – nosnost lůžka: 250 kg
 • max. hmotnost pacienta: 185 kg
 • autoregrese: 11 cm
 • maximální úhel nastavení zádového dílu: 64 °
 • maximální úhel nastavení stehenního dílu: 34 °
 • maximální úhel nastavení lýtkového dílu: 21 °
 • náklon tr/atr: 16 °/16 °
 • maximální zatížení hrazdy: 75 kg
 • podjezdnost: 15 cm
 
 • tisk
 • předplatit si