COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 6 / 2021

Terezka by mohla chodit, bez drahých rehabilitací to však nedokáže

Datum: 14. 12. 2021
Autor: MgA. Denisa Prošková

Rodiče absolvují s Terezkou intenzivní rehabilitaci na klinice ATC. Po každé terapii je vidět malý posun k lepšímu.

Když nedávno Hana nesla svému zaměstnavateli výpověď, neobešlo se to bez slz. O práci zdravotní sestry snila už jako malá holka a doufala, že až nejmladší holčička trochu odroste, bude se k ní moct vrátit. „Jsem ale na prvním místě máma,“ podotýká. Její malá Terezka totiž trpí vrozenou vadou mozku – Arnold-Chiariho malformací. „S ohledem na Terezčino křehké zdraví a nebezpečí, kterému bych ji při své práci s covidovými pacienty vystavila, jsem nemohla jinak.“

Terezka se narodila z IVF, přirozenou cestou a bez komplikací. „Byli jsme s manželem velice šťastní, že k našim třem dětem přibyla ještě jedna nádherná holčička,“ začíná vyprávět Hana rodinný příběh. Krásný život však skončil už po šesti nedělích, kdy pediatři Terezce diagnostikovali predilekci a hypotonii. „S Terezkou jsme pak zběhali řadu nejrůznějších vyšetření na různých odborných ambulancích. To, že jsem ze zdravotnictví, jsem v tu dobu vnímala spíše jako nevýhodu, protože jsem si vše uvědomovala více do hloubky,“ popisuje Hana. Výsledky genetického vyšetření a  následné magnetické rezonance mozku na sklonku prvního roku Terezčina života přinesly verdikt: Arnold-Chiariho malformace I. typu. „V tu chvíli se nám zhroutil celý svět, a to jsme ještě ani zdaleka netušili, jak trnitou cestu bude tato diagnóza představovat pro celou rodinu,“ vzpomíná Hana. Rodina však posbírala všechny síly a rozhodla se být pro Terezku co nejsilnější.

Bylo toho dost, ale nestačilo to

Špatným prouděním mozkomíšního moku následkem dislokace mozečku to však neskončilo. Speciální vyšetření na ORL prokázalo, že Terezka je na jedno ucho nedoslýchavá, s očním vyšetřením přibyl ještě astigmatizmus a krátkozrakost, návštěva endokrinologie přinesla poruchu funkce štítné žlázy. „Psychomotorický vývoj je u Terezky od počátku opožděný, podle neurologa odpovídá přelomu IV. a V. trimenonu. Nechodí, leze a někdy se postaví s oporou,“ vysvětluje Hana.

Rodiče již delší dobu absolvují s dnes 3,5letou Terezkou doporučenou intenzivní rehabilitaci na klinice ATC. Po každé terapii je vidět malý posun k lepšímu. „Vzplanula nám nová naděje na zlepšení Terezčina stavu a na to, že by mohla třeba chodit,“ říká maminka. Má to ale háček. Aby byly rehabilitace co nejefektivnější, je potřeba je opakovat. „Rodina vychovává kromě Terezky ještě její sourozence, kterým je 21, 18 a 12 let. Všichni jsou nadaní, starší studují na středních a vysokých školách,“ doplňuje Hančino vyprávění dlouhodobá rodinná přítelkyně Barbora Pechová, která se stala Patronkou Terezčina příběhu. „Všichni žijí maximálně skromně. Rodiče jsou úžasně trpěliví. S pokorou a bez zloby na okolní svět přijímající všechny překážky. Starší děti, pokud to jen trochu jde, brigádničí. Ale i tak našetřit na Terinčiny rehabilitace je v této době nad jejich síly.“

Pomoc Terezce může každý z nás

Pomoci můžete Terezce na www. patrondeti.cz. Rozklikněte kategorii Zdravotní pomoc a hledejte příběh s názvem „Terapie, která rozhýbe usměvavou bojovnici Terezku“.

 


Lepší rehabilitace s pomocí než žádná

Víte o dítěti se zdravotním postižením, které by potřebovalo pomoci? Řekněte jeho rodičům o projektu Patron dětí. Ať si přečtou na www.patrondeti.cz příběhy těch, kterým už jsme pomohli – je jich tam více než 7 400, a bez studu požádají také.

Patron dětí:
· Věnuje na úhradu věcné pomoci nebo služeb 100 % vybrané částky, protože jeho provoz hradí Nadace Sirius, která projekt v roce 2017 založila.
· Pomáhá s úhradou služeb, které nehradí zdravotní pojišťovny vůbec nebo jen částečně.
· Pomáhá s pořízením zdravotnických pomůcek, na které nelze požádat o příspěvek na úřadu práce nebo jeho přiznaná výše nestačí.
· Každý dětský příběh musí mít svého Patrona, tedy osobu, která potvrdí, že dítě opravdu pomoc potřebuje.
· Všechny žádosti pečlivě prověřuje v oddělení risku, a chrání tak dary dárců.

Pracujete s dětmi a chtěli byste se o Patronovi dětí dozvědět i s kolegy a kolegyněmi více? Napište nám na katerina.malatincova@patrondeti.cz, rádi za vámi přijedeme a vše vysvětlíme.

 
  • tisk
  • předplatit si