Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Lékařské přístroje a elektrochirurgie

Datum: 22. 11. 2016
Lékařské přístroje a elektrochirurgie

Škála lékařských přístrojů je velmi široká a neustále se rozrůstá. Může tedy být velmi obtížné sledovat nejnovější trendy. Věnujme tentokrát pozornost elektrochirurgii.

Všestranné lékařské přístroje

Elektrochirurgie je medicínská oblast, která se rozvíjí velmi rychle a která se těší opravdu širokému využití při nejrůznějších typech zákroků, od zastavení krvácení, přes odstranění patologické tkáně až po odebrání vzorku pro následné stanovení diagnózy. Při jakém typu zákroků se tedy jednotlivé lékařské a medicinální přístroje určené pro elektrochirurgii používají?

Elektrokautery

Nejen v oblasti zubní chirurgie a stomatologie nachází využití elektrokautery, které slouží k zastavení krvácení. Analogové elektrochirurgické přístroje nabízí volbu mezi několika pracovními výstupy, nejčastěji řezem, koagulací a jejich kombinací. Naopak digitální kautery jsou využívány zejména při náročnějších operacích na oddělení dermatologie, plastické chirurgie apod. Výkon přístroje je automaticky udržován na dané hodnotě, i když dochází ke změnám elektrického odporu pacienta.

Elektrochirurgické jednotky

Koagulační přístroj je určen pro gynekologie, tedy pro kliniky i gynekologické ambulance. Vestavěný procesor neustále kontroluje činnost celého přístroje. Moderní elektrokoagulátory umožňují výběr až ze čtyř druhů výstupů (řez, koagulace, mikrochirurgie, kombinace).

Kryospreje

Dalším neelektrickým lékařským přístrojem, tentokrát určeným pro odstraňování drobných kožních nádorů, je kryosprej. Díky metodě rychlého lokálního zmrazení dochází ke zničení patogenní tkáně a to dvěma možnými způsoby. První spočívá ve zmrazení povrchu kůže tryskajícím kapalným dusíkem, přičemž díky tryskám je umožněna přesná lokalizace a precizní dávkování kapalného dusíku. Riziko poškození okolní tkáně je tak omezeno na minimum. Při druhém způsobu je použita výměnná kontaktní koncovka, díky níž lze rovnoměrně zmrazit celou plochu.

Kryokautery

Mezi neelektrické medicinální přístroje, které se vyznačují vskutku mnohostranným použitím, patří zcela jednoznačně kryokauter. Přístroj slouží k destrukci patologické tkáně díky zchlazení tkáně na velmi nízkou teplotu. Výhodou kryokauteru je možnost výměny jednotlivých nástrojů a sprejových trysek pro zchlazení velmi malé plochy i velké části tkáně. Tedy s maximálním ohledem na jeho konkrétní použití v gynekologii, urologii, laryngologii apod.

Přejete si získat více informací o moderních elektrochirurgických přístrojích? Vše potřebné se dozvíte na stránkách společnosti KRÁSNÝ – zdravotnická technika, kde vám odborníci na lékařské a medicinální přístroje rádi poradí s výběrem lékařských přístrojů.

Public relations

 
  • tisk
  • předplatit si