Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

Datum: 12. 9. 2023
Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami?  Otestujte se zdarma a za pár minut

Orientační vyšetření, které upozorní na zvýšené riziko, nabídnou bezplatné test pointy ve dnech 14.–15. 9. (Olomouc) a 25.–27. 9. (Praha). Každý, komu není lhostejné vlastní zdraví, se může přijít přesvědčit, že vyšetření je bezbolestné a rychlé.

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné stanovit diagnózu v počátečních stádiích, a to jednoduchým laboratorním vyšetřením moči a krve v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. 

„Chronické onemocnění ledvin vzniká většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký krevní tlak a diabetes. Přibližně u 60 % pacientů je diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek. Tyto prohlídky vykonávají u pacientů v riziku praktičtí lékaři,“ vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie a vedoucí transplantační laboratoře (IKEM) a předseda České nefrologické společnosti, která spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR převzala nad akcí záštitu.


Kde a kdy?

  • 14. 9. 2023, 10:00–16:00, Olomouc – Galerie Šantovka (Polská 1)
  • 15. 9. 2023, 10:00–16:00, Olomouc – OC City Olomouc (Pražská 255/41)
  • 25. a 26. 9. 2023, 10:00–16:00, Praha – OC Nový Smíchov (Plzeňská 8)
  • 27. 9. 2023, 10:00–16:00, Praha – OC DBK Budějovická (Budějovická 1667/64)

 

Jak probíhá vyšetření?

V test pointu strávíte pouze několik minut. Zdravotník vám změří krevní tlak a odebere drobnou kapku krve z vašeho prstu. Přístrojový analyzátor pak během chvíle vyhodnotí, jaké jsou ve vzorku vaší krve hodnoty kreatininu a glykémie. Všechny naměřené hodnoty posoudí přítomný lékař. Buď vám sdělí, že je vaše riziko chronického onemocnění ledvin nízké, nebo doporučí další podrobnější vyšetření a úpravu životního stylu, jídelníčku a pitného režimu.

Účelem akce je podpora prevence a osvěta široké veřejnosti v oblasti chronického onemocnění ledvin. Organizátorem akce je společnost AstraZeneca Czech Republic s.r.o., odbornými garanty Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Olomouc. Akce se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR.

 

TZ (foto free: pixabay.com)

 
  • tisk
  • předplatit si