Recenzované články
-
Za hranicami liekov: nefarmakologická úľava od bolesti pre deti s popáleninami
Súhrn: Popáleniny u pediatrických pacientov predstavujú značnú výzvu v manažmente zvládania bolesti, ktoré si často vyžadujú mnohostranný prístup na zmiernenie nepohodlia a podporu hojenia. Nefarmakologické metódy získali čoraz väčšie uznanie ako účinné doplnky alebo alternatívy k tradičnej farmakoterapii pri liečbe bolesti popálenín u detí. Tento komplexný prehľad skúma rozmanitú škálu nefarmakologických intervencií používaných pri liečbe bolesti popálenín u detí. Opisujeme virtuálnu realitu (VR), hudobnú terapiu, hypnózu, a aromaterapiu z hľadiska jej účinnosti, bezpečnosti a praktickej aplikácie v podmienkach starostlivosti o detské popáleniny. Okrem toho sa tento prehľad zameriava na dôležitosť zvažovania vývojových faktorov a individuálnych potrieb pacienta pri výbere a implementácii nefarmakologických intervencií. Poskytnutím prehľadu o nefarmakologických prístupoch založených na dôkazoch sa tento prehľad zameriava na informovanie zdravotníckych pracovníkov a zvýšenie kvality starostlivosti o detských pacientov s popáleninami.
Kľúčové slová: popálenia, pediatrický pacienti, bolesť, nefarmakologické metódy -
Zlepšení kognitivní úrovně seniorů
Souhrn: Kognitivní funkce slábnou během života nerovnoměrně, ale jsou klíčové pro zachování soběstačnosti. Výzkumné studie i zkušenosti jasně ukazují, že kognitivní trénink je účinným nástrojem v prevenci i léčbě poruch kognitivních funkcí. Efektivita kognitivního tréninku je ověřena nejen u zdravých jedinců, ale také u lidí s mírným kognitivním zhoršením. Kognitivní trénink tedy nabízí cestu k posílení těchto funkcí, zlepšení kvality života a nezávislosti seniorů. Provedené opakované testování poukázalo na přínos mentální i tělesné skupinové aktivizace seniorů.
Klíčová slova: kognitivní funkce, kognitivní trénink, senior -
Renezance následné poporodní péče
Souhrn: Článek je zaměřen na problematiku následné poporodní péče. Vychází z kombinace přehledové studie, výzkumného sdělení a zkušeností z praxe. Zabývá se historickým vývojem v péči o ženu a dítě, vztahy mezi porodními asistentkami a gynekology a překážkami v poskytování následné poporodní péče.
Klíčová slova: následná poporodní péče, porodní asistentka, gynekolog, bariéry -
Terapie růstovým hormonem
Souhrn: Růst organizmu není ovlivněn jen růstovým hormonem, vlivnými činiteli jsou výživa, genetické predispozice, chronická onemocnění, průběh těhotenství, samotný porod i další hormonální faktory – hormony štítné žlázy, pohlavní hormony, hormony nadledvin. Diagnostika je komplexní, nezahrnuje jen sledování výšky, ale především dynamické krevní testy. Léčba dosahuje výsledků pouze při včasném zahájení a dodržení pravidelnosti.
Klíčová slova: růstový hormon, nedostatečný růst
-
Vplyv fyzických a psychických faktorov pôsobiacich na sestry pracujúce na operačnej sále
Súhrn: Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť vplyv fyzických a psychických faktorov pôsobiacich na osobnosť sestier pracujúcich na operačných sálach.
Kľúčové slová: sestra inštrumentárka, operačne sály, rizikové faktory, zmeny na organizme sestry -
Dítě s obezitou a co s tím?
Souhrn: Prevalence obezity se v poslední době v mnoha zemích světa zvýšila. Studie „Zdraví dětí 2016“ v České republice ukázala, že po období celosvětového nárůstu obezity do roku 2011 nastalo období určité stabilizace, ve kterém nedocházelo k výrazným změnám hmotnosti. Pandemie covidu-19 bohužel tento trend změnila a aktuální data z roku 2021 ukazují na vážný nárůst dětské obezity v ČR. V článku budou zmíněny možnosti terapie dětí s obezitou, vč. farmakologické a bariatrické terapie.
Klíčová slova: dětská obezita, covid-19, bariatrická a farmakologická terapie dětí s obezitou -
Požiadavky na osobnosť zdravotníckych pracovníkov
Súhrn: Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň prístupu a správania sa zdravotníckych pracovníkov voči pacientom.
Kľúčové slová: pacient, zdravotnícki pracovníci, informovanosť pacienta, predsudky, empatia
-
Celoživotní vzdělávání jako základ profesního rozvoje zdravotnických pracovníků
Souhrn: Článek přináší pohled na problematiku celoživotního vzdělávání jako součásti profesního růstu zdravotnického pracovníka. Průběžným vzděláváním posilujeme a zdokonalujeme své tzv. klíčové kompetence, které označujeme za souhrn všech daných vědomostí a dovedností, tedy znalostí a odborných předpokladů, díky kterým máme možnost lepšího pracovního uplatnění. Autorky přináší retrospektivní pohled na problematiku celoživotního vzdělávání. V historickém kontextu se věnují zejména vývoji specializačního vzdělávání v oboru ošetřovatelství.
Klíčová slova: celoživotní vzdělávání, ošetřovatelství, specializační vzdělávání
-
Kvalita života u dialyzovaných pacientov
Súhrn: Hlavným cieľom prieskumu bolo popísať problematiku vplyvu dialyzačnej liečby. Na pacienta a zistiť subjektívne vnímanie kvality života vo fyzickej, psychickej a sociálnej oblasti.
Kľúčové slová: dialýza, hemodialýza, zdravotné problémy, psychické problémy, sociálne problémy -
Najčastejšie problémy seniorov umiestnených v sociálnych zariadeniach
Súhrn: Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť subjektívne vnímanie problémov u seniorov umiestnených v sociálnych zariadeniach.
Kľúčové slová: seniori, starostlivosť, domáce prostredie, sociálne zariadenie, problémy seniorov
Nejčtenější
- Horečka a hypertermie – rozdíly a ošetřovatelské zákroky
- Bipolární afektivní porucha – KAZUISTIKA
- Syfilis u adolescenta – KAZUISTIKA
- Devastující nekrotizující enterokolitida u nedonošeného novorozence - KAZUISTIKA
- Ošetřování komplikovaných stomií – PRAXE
- Intermitentní katetrizace jako součást léčby dysfunkcí močového měchýře – PRAXE
- Péče o fasciotomii - KAZUISTIKA
- Pleoptická cvičení tupozrakosti u dětí - PRAXE
- Průběh a zakončení těhotenství u pacientky s revmatologickým onemocněním SLE – KAZUISTIKA
- Komplexní péče o novorozence s epidermolysis bullosa congenita (EBC) – PRAXE