Florence podporuje  
Zpět na přehled krajů

Vysoké školy v kraji Liberecký

  • Ústav zdravotnických studií, Technická univerzita v Liberci

    V 6oleté tradici Technické univerzity v Liberci patří Ústav  zdravotnických studií (ÚZS) k nejmladším. Za devět let svého působení si vybudoval rovnocenné postavení mezi fakultami a ústavy univerzity, ale i v České republice. Zaměřuje se především na vzdělání v nelékařských zdravotnických oborech Všeobecná sestra a Biomedicínská technika.

     

    Činnost ústavu

    Hlavní činnost ústavu je zaměřena na kvalifikační vzdělávání v bakalářských studi ních oborech Všeobecná sestra a Biomedicínská technika. Podporuje i vědecko-výzkumnou a publikační činnost v oblasti nelékařských zdra­votnických oborů. Dále se věnuje celoživotnímu vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, a to zejmé­na pořádáním konferencí, sympozií, seminářů a certifikovaných kurzů.

    Ústav dlouhodobě staví v oblasti vzdělání na poskytování kvalitní výuky prostřednictvím odborníků, moder­ních vyučovacích metod a špičkového vybavení výukových prostor. Jeho snahou je, aby bylo vše propojeno vstřícným a individuálním přístupem ke studentům.

    Výuka na ÚZS podporuje úzké pro­pojení teoretických poznatků s praxí. Trvalou snahou vyučujících je poskyto­vat studentům co nejnovější poznatky, předávat jim své praktické zkušenosti a co nejlépe je připravit pro výkon jejich budoucí profese. Teoretická část probí­há formou přednášek, cvičení a seminá­řů. Na ústavu jsou špičkově vybavené laboratoře ošetřovatelských postupů, klinických oborů, funkční diagnosti­ky, první pomoci, urgentní medicíny, intenzivní péče, fyziologie, patofyziolo­gie, mikrobiologie a bezpečí pacienta. Studenti zde mají možnost vyzkoušet a ověřit si své vědomosti a dovednosti na přístrojích, simulátorech, mode­lech a názorných pomůckách, dříve než jdou do praxe. Praktická výuka provází studenty v oboru Všeobecná sestra po celou délku jejich studia, stěžejními pracovišti jsou Krajská nemocnice Liberec, a. s., a Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o. Praxe v oboru Biomedicínská technika je vedena na specializovaných pracovištích nejen v Liberci, ale také v Praze ve Fakultní nemocnici Motol, Nemocnici Na Homolce a Institutu klinické a experimentální medicíny.

    Ústav každoročně získává rozvojové projekty univerzity, projekty FRVŠ a reali­zuje i projekt ESF. Pravidelně pořádá vě­decké konference, které se setkávají se zájmem odborné veřejnosti, své studenty vysílá na studentské konference. Ústav je otevřený také široké veřejnosti, pro niž pořádá vlastní aktivity a zapojuje se i do univerzitních projektů, jako je „Otevřená univerzita", „Dětská univerzita" atd. 

     

    Studium a zahraniční spolupráce

    Poznatky získávají studenti pro­střednictvím přímé výuky, ze skript připravených akademickými pra­covníky, z elektronické databáze studi ních opor, streamových videí, elektronických knih a elektronic­ké databáze časopisů. Důraz je kladen také na samostudium, práci s českou i cizojazyčnou literaturou. K těmto účelům studentům slouží dobře vybavená univerzitní knihov­na a studovna ÚZS. Studenti mají možnost získávat zahraniční zku­šenosti prostřednictvím programu ERASMUS. I zahraniční studenti přijíždějí na ÚZS. Nyní intenzivně spolupracujeme s partnery z Bel­gie, Finska, Turecka, Řecka.

     

    Uplatnění absolventů

    Zhruba polovina našich absol­ventů oboru Všeobecná sestra se hned po ukončení studia uplat­ňuje v praxi, ostatní pokračují ve studiu v magisterských progra­mech. Studenti oboru Biomedicín-ská technika získají velmi kvalitní vzdělání v oboru elektrotechnika (včetně osvědčení z vyhlášky č. 50/1978 Sb., které je opravňuje k samostatné činnosti na elek­trických zařízeních), informatika s kvalifikací pro zdravotnickou nelékařskou profesi biomedicínský technik. Absolventi mají také možnost pokračovat v na­vazujícím magisterském studiu na elektrotechnických fakultách nebo na fakultách biomedicínského inženýrství.

     

    Budoucnost

    Do budoucna by ÚZS chtěl i nadá­le zajišťovat vzdělání v nelékařských zdravotnických oborech, rozší řit nabídku v bakalářských a navazujících magisterských pro­gramech. Dále podporovat rozvoj výzkumu, publikační činnost, řešení grantů, projektů a meziná­rodní spolupráci prostřednictvím výměny studentů a pedagogů v rámci programu ERASMUS. Důležité je i pokračovat v zajištění kvalitních prostor a vybavení pro výuku, výzkum a samostatnou práci studentů, včetně jejich zapo­jení do studentského v ýzkumu. Žádoucí je udržet a rozšiřovat spolupráci s klinickými pracovišti zdravotnických zařízení v primární i sekundární oblasti a se zdravot­nickými firmami, tak aby studenti měli co nejlepší vazbu na praxi, která jim usnadní nástup do pro­fesního života. 

     

    Přehled studijních programů a oborů ústavu

     

    Studijní program Ošetřovatelství Studijní obor Všeobecná sestra

    Forma studia: prezenční a kombinovaná Charakteristika: V tříletém studijním oboru Vše­obecná sestra získávají studenti ucelené znalosti a dovednosti z anatomie, fyziologie, psychologie, ko­munikace, ošetřovatelství, managementu, klinických oborů (vnitřního lékařství, chirurgie, pediatrie, gy­nekologie, porodnictví, neurologie, geriatrie a mnoha dalších). Během celého studia je kladen důraz i na praktické formy výuky. Odborná praxe probíhá na standardních a specializovaných zdravotnických pracovištích. Po úspěšném dokončení studia získají studenti titul bakalář (Bc.) a možnost uplatnění v široké zdravotnické praxi jako odborníci způsobilí k výkonu nelékařských zdravotnických povolání.

     

    Studijní program Biomedicínská technika Studijní obor Biomedicínská technika

    Forma studia: prezenční

    Charakteristika: Studijní obor Biomedicínská techni­ka připravuje studenty k osvojení odborných činností a zásad využití prostředků zdravotnické techniky a biomedicínské informatiky. Studenti získají ucelené znalosti a dovednosti nejen z matematiky, fyziky, ob­lasti elektroniky, biosignálů, biosenzorů, zdravotnic­kých přístrojů a informatiky, ale také základní znalosti z biologie, anatomie, fyziologie člověka, patologie, pre­ventivní medicíny, první pomoci, etiky, komunikace, psychologie a vybraných lékařských oborů. Úspěšný absolvent získá titul bakalář (Bc.) a možnost uplatnění ve zdravotnických zařízeních, ale také společnostech zabývajících se vývojem, výrobou, provozem a údrž­bou zdravotnické techniky, včetně práce s výpočetní technikou a programovým vybavením.

    Adresa: Studentská 2, Liberec 1, 461 17
    Telefon: +420 48 535 1111
    Web: http://www.uzs.tul.cz