COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

30. května – Evropský den melanomu

Datum: 24. 5. 2021
30. května – Evropský den melanomu

V České republice stále přibývá nemocných s rakovinou kůže, a to navzdory značné osvětě týkající se zdravého opalování. Ročně je u nás zhoubný melanom diagnostikován zhruba 2 600 lidem. Pozitivním trendem je naopak vysoký počet zachycení v jeho počátečních stadiích. 

 

ZP MV ČR loni na léčbu zhoubných nádorů kůže vynaložila 82,5 milionů korun

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) podporuje včasnou diagnostiku svých pacientů v rámci speciálního programu prevence onkologických onemocnění.

ZP MV ČR vydává rok od roku na léčbu rakoviny kůže čím dál vyšší částky. Za posledních pět let výdaje na léčbu melanomu vzrostly více než 2,5krát a v roce 2020 přesáhly 82,5 mil. Kč. „Aktuálně evidujeme 489 pacientů, průměrné roční náklady na jednoho nemocného činí téměř 169 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková. Zajímavé je, že ačkoliv je poměr nemocných mužů a žen téměř stejný – 214 mužů ku 275 ženám – náklady na léčbu jsou dvakrát vyšší u mužů než u žen. Důvodem může být fakt, že prevenci obecně více podceňují a k lékaři přicházejí pozdě. Zatímco záchyt melanomu v počátečním stadiu lze snadno vyléčit pomocí chirurgického zásahu, později je léčba komplikovaná a drahá, významně se zhoršuje i prognóza. Maligní melanom je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže – zpočátku nenápadná skvrnka na kůži se totiž může v pokročilém stadiu rozvinout do rozsáhlých orgánových metastáz.

Prevence a vyšetření pomocí dermatoskopu

U melanomu, podobně jako u řady dalších nemocí, hraje významnou roli preventivní vyšetření. Velké zkvalitnění diagnostiky přinesla v posledních letech dermatoskopie. Jde o metodu, která používá zvláštním způsobem upravenou osvětlenou lupu. Ta prosvítí vrchní vrstvy kůže, a lékař tak dokáže zachytit změny struktury a barvy, které nemusí být na první pohled patrné. „Na kontrolu kožních znamének pomocí dermatoskopu poskytujeme již několik let finanční příspěvek z Fondu prevence, dospělým ve výši 500 Kč a dětem až 1500 Kč. Zájem o toto vyšetření je každým rokem větší. Loni pojišťovna klientům na toto vyšetření přispěla bezmála dva miliony korun,“ říká Hana Kadečková. Obecně se doporučuje nechat si znaménka zkontrolovat jedenkrát ročně.


Zdroj: ZPMV ČR - Hana Kadečková

 
  • tisk
  • předplatit si