COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Brněnská klinika SurGal nově léčí bolesti spojené s cukrovkou

Datum: 28. 1. 2013
Brněnská klinika SurGal nově léčí bolesti spojené s cukrovkou

Brněnská klinika SurGal nově léčí bolesti a rány na nohou spojené s cukrovkou. Centrum MDM, které za tímto účelem na klinice vzniklo, je první na jižní Moravě, v zemi deváté, informovala dnes novináře ředitelka kliniky Jitka Kellnerová.

Pacienty zde léčí pomocí elektrofyziologické stimulace, léčba podle Kellnerové nemá vedlejší účinky a zhruba 80 procent pacientů po ní zaznamenalo zlepšení. Kúra třinácti sezení trvá deset dní a pojišťovny ji nehradí. Pacienti za ni zaplatí 9900 korun. 
V MDM centru se budou léčit především pacienti s diabetickou neuropatií. Jsou to cukrovkáři, kteří pociťují pálení a bolesti nohou, mohou mít nohy necitlivé a velmi jim to zhoršuje kvalitu života. V noci například kvůli bolesti nemohou spát. „V první řadě je důležité dobře kompenzovat pacientovi cukrovku. Lidé s polyneuropatií se lehce mohou zranit, protože necítí bolest, a také se jim špatně spí. Zjistili jsme, že po elektroterapii je jim lépe,“ řekl lékař Zdeněk Zadák z nemocnice v Hradci Králové, který se metodou zabývá. 
Brněnská SurGal Clinic si pro terapii speciální přístroj pronajala. Pacient sedí v místnosti a na hlavě má elektrody podobné sluchátkům. Zpočátku může cítit pálení nebo bolest, ale potom jen sedí a relaxuje. Jedno sezení trvá zhruba 30 minut a v prvních třech dnech kúry je třeba jej opakovat dvakrát denně. Potom stačí jednou. 
Kúra podle lékařů prokazatelně zlepšila život už mnoha pacientům v ČR. Podařilo se například zachránit ženě nohu, kterou ji chtěli chirurgové amputovat. Kúra je podle lékaře Emila Záhumenského ze Zlínského centra ideální opakovat po měsíci a potom po dalších třech měsících. 

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.mdmcentrum.com

 
  • tisk
  • předplatit si