

COVID-19
Zpět na přehled aktualit
Aktuality
Budeme očkovat učitele nebo chronické pacienty?
Datum: 19. 2. 2021

Pacientské organizace sdružující chronické pacienty ve vysokém riziku těžkého průběhu nebo úmrtí na COVID-19 zásadně nesouhlasí se způsobem, jakým je naplánováno pokračování očkování proti infekci COVID-19.
Očkování proti infekci COVID-19 v Česku probíhá na základě metodického pokynu pro očkovací kampaň. Hlavním cílem očkovací kampaně je ochránit obyvatele a omezit další šíření nákazy. Koncept očkování je nastaven tak, aby při omezených dodávkách vakcín byly přednostně očkovány ty populační skupiny obyvatelstva, kterým nejvíce hrozí riziko těžkého průběhu nebo úmrtí na COVID-19. Přednostně by rovněž měli být očkováni lidé, kteří se o tyto skupiny ve vysokém riziku starají (zdravotníci nebo lidé pracující v sociálních službách).
„Smyslem dřívějšího očkování seniorů, osob po transplantacích plic nebo ledvin, pacientů s karcinomem plic a dalších vybraných onemocnění, je očkováním chránit jejich zdraví a často i životy“, říká Anna Arellanesová z České asociace pro vzácná onemocnění. Riziko hospitalizace a úmrtí na COVID-19 je u těchto onemocnění řádově vyšší – např. pacient s Downovým syndromem má 7x vyšší riziko hospitalizace a 23x vyšší riziko úmrtí než zdravý člověk bez ohledu na věk.
Očkovací plán počítal s očkováním těchto pacientů hned poté, co se proočkují senioři nad 80 let a zdravotníci. Místo toho se nyní v médií objevila zpráva, že registrační systém na očkování se otvírá od 1.3. pro seniory nad 70 let a nově dokonce i pro učitele. Vládou schválený očkovací plán přitom počítá v této fázi jen s očkováním seniorů nad 75 let, mladší ročníky by měly být očkovány až poté, co proběhne očkování chronických pacientů. Personál škol je pak v příloze vládního dokumentu očkovací strategie až na jednom z posledních míst přednostně očkovaných skupin.
„Je to pro nás překvapení a zároveň obrovské zklamání“, uvádí Simona Zábranská z Klubu nemocných cystickou fibrózou. „Chápeme, že vláda se snaží rozvolnit některá existující omezení a vrátit děti do škol. Přeskočením chronických pacientů při očkování ale zároveň vysílá signál, že o zdraví a životy obyvatel v politice až zas tak nejde,“ dodává Zábranská.
Pacientské organizace proto apelují na vládu, aby se držela původního očkovacího plánu, který je podložen epidemiologickými daty a modely, a urychleně zahájila očkování chronických pacientů.
„Pokud chce vláda opět za pochodu a bez tvrdých dat měnit metodiku očkování, může rovnou přejít na systém loterie. Zemře sice více lidí, ale nebude se muset přemýšlet nad očkovacími algoritmy“, uzavírá Edita Müllerová z Revma Ligy.
Přípravný výbor Národní asociace pacientských organizací
Další aktuality v této rubrice
- Ústav hematologie a transfuze hledá nové všeobecné sestry!
- Otevřený dopis podepsaný 42 pacientskými organizacemi
- Některé oční vady jsou léčitelné pouze v dětství. Speciální vyšetření je dokáže zachytit včas
- Umělá inteligence pomůže při umělém oplodnění - rozpozná nejlepší embrya
- Odhalení vzácného a smrtelného onemocnění plic brzdí covid
- Kdo chce covidovou vakcínu od svého praktika, ať se neregistruje centrálně
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20