COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Budeme očkovat učitele nebo chronické pacienty?

Datum: 19. 2. 2021
Budeme očkovat učitele nebo chronické pacienty?
Pacientské organizace sdružující chronické pacienty ve vysokém riziku těžkého průběhu nebo úmrtí na COVID-19 zásadně nesouhlasí se způsobem, jakým je naplánováno pokračování očkování proti infekci COVID-19.
 
Očkování proti infekci COVID-19 v Česku probíhá na základě metodického pokynu pro očkovací kampaň.  Hlavním cílem očkovací kampaně je ochránit obyvatele a omezit další šíření nákazy. Koncept očkování je nastaven tak, aby při omezených dodávkách vakcín byly přednostně očkovány ty populační skupiny obyvatelstva, kterým nejvíce hrozí riziko těžkého průběhu nebo úmrtí na COVID-19. Přednostně by rovněž měli být očkováni lidé, kteří se o tyto skupiny ve vysokém riziku starají (zdravotníci nebo lidé pracující v sociálních službách). 
 
„Smyslem dřívějšího očkování seniorů, osob po transplantacích plic nebo ledvin, pacientů s karcinomem plic a dalších vybraných onemocnění, je očkováním chránit jejich zdraví a často i životy“, říká Anna Arellanesová z České asociace pro vzácná onemocnění. Riziko hospitalizace a úmrtí na COVID-19 je u těchto onemocnění řádově vyšší – např. pacient s Downovým syndromem má 7x vyšší riziko hospitalizace a 23x vyšší riziko úmrtí než zdravý člověk bez ohledu na věk. 
 
Očkovací plán počítal s očkováním těchto pacientů hned poté, co se proočkují senioři nad 80 let a zdravotníci. Místo toho se nyní v médií objevila zpráva, že registrační systém na očkování se otvírá od 1.3. pro seniory nad 70 let a nově dokonce i pro učitele. Vládou schválený očkovací plán přitom počítá v této fázi jen s očkováním seniorů nad 75 let, mladší ročníky by měly být očkovány až poté, co proběhne očkování chronických pacientů. Personál škol je pak v příloze vládního dokumentu očkovací strategie až na jednom z posledních míst přednostně očkovaných skupin. 
 
„Je to pro nás překvapení a zároveň obrovské zklamání“, uvádí Simona Zábranská z Klubu nemocných cystickou fibrózou. „Chápeme, že vláda se snaží rozvolnit některá existující omezení a vrátit děti do škol. Přeskočením chronických pacientů při očkování ale zároveň vysílá signál, že o zdraví a životy obyvatel v politice až zas tak nejde,“ dodává Zábranská.
 
Pacientské organizace proto apelují na vládu, aby se držela původního očkovacího plánu, který je podložen epidemiologickými daty a modely, a urychleně zahájila očkování chronických pacientů. 
 
„Pokud chce vláda opět za pochodu a bez tvrdých dat měnit metodiku očkování, může rovnou přejít na systém loterie. Zemře sice více lidí, ale nebude se muset přemýšlet nad očkovacími algoritmy“, uzavírá Edita Müllerová z Revma Ligy
 
 
 
 
 
  • tisk
  • předplatit si