Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Češi se zlepšují v péči o zuby

Datum: 25. 11. 2013
Češi se zlepšují v péči o zuby

Úroveň péče o chrup se v České republice pomalu zlepšuje. Roste počet lidí, kteří chodí pravidelně k zubaři a především k dentálním hygienistkám. Zatímco v roce 2011 pravidelně navštěvovalo hygienisty 22 procent české populace, loni to už bylo 28 procent. Růst očekávají odborníci i v tomto roce. Zvýšil se také počet Čechů, kteří pravidelně navštěvují zubaře, v roce 2011 to bylo 61 procent, loni 68 procent obyvatel.

Dentální hygienistky pořádají osvětovou akci - Kartáčkem to nekončí

„Tento růst přisuzujeme osvětovým programům, lidé také začínají více dbát o zdravý životní styl, k němuž zdravé zuby bezpochyby patří,“ uvedla Hana Kučová, prezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR. „Na druhou stranu je tady stále ještě dost lidí, kteří se domnívají, že pokud je zuby a dásně nebolí, jsou zdravé. To je ovšem omyl. Trvá léta, než člověk zaregistruje onemocnění, která vedou ke ztrátě zubů – tedy především zubní kaz a onemocnění parodontu. Pokud zuby nebo dásně bolí, je už většinou pozdě a pacienta čeká velká, bohužel mnohdy i nepříjemná, oprava,“ uvedla Kučová. Například zubní kaz se může tvořit 1 až 5 let, než zabolí. Proto jsou preventivní návštěvy u dentálních hygienistek i zubních lékařů tak důležité. Pravidelné návštěvy ordinací dentální hygieny zkrátka zaručí lidem, že se nemusí preventivních prohlídek u stomatologů obávat. Dentální hygienistky stanovují indexy stavu parodontu a čistoty chrupu, odstraňují profesionálně speciálními nástroji a přístroji hlavní příčiny vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu - plak a zubní kámen, seznámí pacienta s pomůckami a technikami správného čištění zubů, pomáhají s nácvikem domácí péče o chrup.

Pro lepší osvětu organizuje v těchto dnech Asociace dentálních hygienistek ČR akci - Kartáčkem to nekončí, která startuje 28. listopadu v Centrech zdraví. Dentální hygienistky budou na stáncích vysvětlovat dospělým a dětem základy zubní hygieny, tedy techniky správného čištění zubů, používání mezizubních kartáčků, ústní vody. Pro děti budou mít připraveny dětské verze kartáčků, ústní vody a jako odměnu omalovánky. Akce v Brně, Praze, Jihlavě, Ostravě a Plzni trvá do 1. prosince.

Asociace dentálních hygienistek ČR dosud bojuje se špatnou informovaností veřejnosti. Ta si je často plete s „dentálními kosmetičkami“ či „dentálními učitelkami“, poskytujícími pouze bělení a výuku čištění zubů. „Dentální hygiena navíc není v ČR hrazena z veřejného zdravotního pojištění, přestože prevence je vždy levnější, než léčba. To si však musí prozatím uvědomovat především pacienti, protože pojišťovny v tomto ohledu příliš aktivní nejsou,“ dodává Kučová. Cena jedné návštěvy u hygienistky se pohybuje přibližně kolem jednoho tisíce korun, v závislosti na provozních nákladech ordinace.

O asociaci dentálních hygienistek

Profesní organizace, založena v roce 2000 jako občanské sdružení, má nyní více než 150 členů. Jejím cílem je sdružovat dentální hygienistky a hygienisty, kteří chtějí svou profesi vykonávat kvalitně, v souladu s etickým kodexem a současnými trendy. ADH ČR je členem EDHF (Evropské federace dentálních hygienistek) a uchází se o členství v mezinárodní federaci dentálních hygienistek (IFDH).

Jejím cílem je zvyšovat úroveň a prestiž této profese v ČR včetně její osvěty, stanovení požadavků na kvalitu výkonů a legislativního ukotvení v systému celé stomatologické péče.

Veřejnosti pak nabízí základní informace o tomto oboru, o průběhu kvalitního vyšetření a ošetření, o domácí péči o chrup právě prostřednictvím osvětových akcí a projektů, prostřednictvím médií nebo na svých webových stránkách (www.asociacedh.cz) v sekci pro laiky. Poskytuje zde také možnost vyhledat si dentální hygienistku - členku ADH ČR - ve svém okolí.

Obor dentální hygiena

Tento obor existuje v USA již 100 let, v ČR bylo zahájeno vzdělávání dentálních hygienistek v roce 1999. V současné době se vzděláváním v tomto oboru zabývá v tuzemsku 8 škol, které nabízejí tříleté studium na vyšších odborných školách (absolventi s titulem DiS.) nebo na vysokých školách (absolventi s titulem Bc.). Rozsah, obsah, délka studia i kompetence v praxi jsou u absolventů obou škol stejné. Celkem v tuzemsku v současné době pracuje v oboru dentální hygiena zhruba 400 odborníků.

Centra zdraví

Centra zdraví je projekt pro širokou veřejnost, který se zaměřuje na prevenci a péči o zdraví. Návštěvníkům centra stabilně poskytují řadu orientačních vyšetření: např. měření tlaku, váhy, teploty atd. V průběhu roku jsou na stáncích organizovány speciální edukační akce zaměřené na prevenci onemocnění.

 Centra zdraví jsou na následujících adresách:

  • Centrum zdraví Praha, nákupní centrum Palladium, náměstí Republiky 1, Praha 1, v -2. patře naproti Albert. Otevírací doba: Ne–St: 9.00–21.:00. Čt-So: 9.00–22.00.
  • Centrum zdraví v Brně, Obchodní centrum Avion Shopping Park, Skandinávská 2, Brno, Po–Ne: 9.00–21.00.
  • Centrum zdraví v Ostravě, OC Avion Shopping Park, ulice Rudná 114/3114, Ostrava-Zábřeh, Po-Pá: 9:00 - 20:00, So-Ne: 10:00 - 21:00.
  • Centrum zdraví v Plzni, OC Borská Pole, U Letiště 1074/2, Plzeň-Bory, Po–Ne: 9.00–21.00.
  • Centrum zdraví v Jihlavě, OC City Park, ulice Hradební 1, Jihlava, Po–Ne: 9.00–21.00.

tz

 

Ilustrační foto – zdroj: www.asociacedh.cz

 
  • tisk
  • předplatit si