Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Chceme pomoci co nejvíce dětem, nevíte o nějakých?

Datum: 4. 3. 2020
Chceme pomoci co nejvíce dětem, nevíte o nějakých?

Odhadem žije v ČR více než 250 000 dětí do 17 let ohrožených chudobou. Celkem 117 000 dětí do 15 let je zdravotně postižených (ČSÚ, údaje za rok 2018). I když přesné statistiky neexistují, lze přemýšlet o tom, že zřejmě zhruba čtvrt milionu dětí potřebuje nějakou pomoc. A vy – zdravotní sestry, ošetřovatelé a sanitáři – se s mnohými z nich potkáváte. 

Patron dětí pomáhá chudým... 

Dioptrické brýle pro Johanku, Pavlíka, Elišku, Ládíka, Marušku, Péťu, Jirku... „Nevěřili byste, jak často nás žádají zoufalí rodiče o dar ve formě dioptrických brýlí, které jejich děti nezbytně potřebují, a oni na ně prostě nemají peníze. A to přesto, že ceny se většinou pohybují okolo dvou tří tisíc,“ konstatuje Edita Mrkousová, výkonná ředitelka projektu Patron dětí. 

Desetiletá Ivanka má vrozenou vadu rohovky a musí trvale nosit brýle. Miluje pohyb, sportuje, jezdí na kole. 
I přes sebevětší opatrnost jí už brýle prostě dosloužily. Potřebuje nové, ale maminka samoživitelka se nachází
v těžké životní situaci a na nové brýle jí nezbývá. Tříletá Terezka má oční vadu od narození. Nosí speciální skla, na obou očích má totiž sedm dioptrií. Protože je navíc často nemocná, nemůže chodit do školky. Maminka ji s její starší sestřičkou vychovává sama. Ač se snaží, na brýle pro Terezku nemá. 

Takových příběhů najdete na www.patrondeti.cz stovky. Prosba o dar ve formě dioptrických brýlí je jen malou ukázkou. Zákonní zástupci žádají
o rovnátka, plenky a hygienické potřeby pro miminka, obědy ve škole, zájmové kroužky, školy v přírodě a mnoho jiného. 

... i dětem se zdravotním postižením


Velkou skupinou žadatelů o dar jsou rodiče zdravotně znevýhodněných dětí. Pětiletý Mareček vypadá na první pohled jako každý jiný kluk. Když s ním ale strávíte pár minut, zjistíte, že je jiný. Nemluví a spoustu věcí kolem sebe nechápe. Je autista. Kromě toho je postižený opožděným mentálním vývojem a dyspraxií, poruchou jemné
i hrubé motoriky. Už zanedlouho dostane velkého pomocníka – asistenčního psa Spajka. Výchova a výcvik takového parťáka, který na Marečka bude dávat pozor, aby se mu něco nepřihodilo, a pomůže mu v běžném životě i v navazování sociálních kontaktů, je velmi dlouhá a nákladná. Spajk přišel cvičitele ze spolku Šťastný pes – Handicap celkem na 220 000 Kč. Z toho uhradil prostřednictvím dvou sbírek Patron dětí 165 000 Kč, z nichž 79 000 Kč mezi sebou vybrali vojáci 19. úkolového uskupení Armády ČR, kteří se nedávno vrátili z mise v Afghánistánu. 

Pomoc je rychlá a jednoduchá 

„Poskytujeme malé i velké dary, může jít o necelé tři tisíce na dioptrické brýle, ale i o několik desítek tisíc na rehabilitaci nehrazenou ze zdravotního pojištění, která je pro dítě šancí k lepšímu životu. Celý proces žádosti prostřednictvím webu www.patrondeti.cz je velmi jednoduchý a hlavně rychlý,“ tvrdí Edita Mrkousová. „Každá žádost zákonných zástupců totiž musí být podpořena patronem – terapeutem, pracovníkem rané péče, sociální pracovnicí, ale také třeba zdravotní sestrou, lékařem, učitelem nebo někým jiným, kdo dítě dobře zná a není jeho příbuzným,“ dodává. Patron je garantem toho, že potřeba dítěte je skutečná. 

Nezřídka se stává, že je to právě patron, kdo sleduje situaci dítěte z titulu své profese nebo jej dobře zná jako rodinný přítel a celou žádost zahájí. Dotyčnou rodinu tak povzbudí, aby se nestyděla a neobávala požádat o pomoc. Pokud tedy i vy znáte ze své praxe dítě, které by potřebovalo pomoc, zvažte, zda byste nemohli být jeho patronem. A to i přesto, že je vaše práce tak náročná a většinou nevíte co dříve. 

Pokud se sejdou žádosti zákonného zástupce a patrona a interní ověření v Patronovi dětí také dopadne dobře, nebrání už nic zveřejnění příběhu. Často se stává, že sbírka je zahájena už druhý den po zaslání žádosti, a jde-li o částku v řádu několika tisíc korun, je vybrána během několika dnů. Žadatelé nikdy nedostávají peníze, ale konkrétní věc nebo službu, o kterou požádali. Většina jmen je v příbězích Patrona dětí skutečných, ale pokud rodina jméno ani fotogra i dítěte zveřejnit nechce, nemusí. O dar si mohou zákonní zástupci požádat až čtyřikrát ročně na každé ze svých dětí. 

Děti jsou v tom vždycky nevinně 

„Děti za situaci, ve které se nachází jejich rodina, nebo dokonce za svůj zdravotní stav nemohou. Chtěli bychom pomoci co nejvíce dětem, ke kterým nebyl osud příliš štědrý,“ říká výkonná ředitelka projektu Patron dětí. „Paradoxně totiž nehledáme dárce, ale tisíce dalších dětí, kterým bychom ještě mohli pomoci,“ uzavírá. 

 
  • tisk
  • předplatit si