Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Děti nakreslily stovky slunečnic – podpořily tak nemocné s roztroušenou sklerózou

Datum: 15. 2. 2023
Děti nakreslily stovky slunečnic – podpořily tak nemocné s roztroušenou sklerózou

Stovky slunečnic v nejrůznějších podobách přistály na stole Nadačního fondu IMPULS. Kreslily je děti, které se zapojily do soutěže Rozsviťme ČR a podpořily tak pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Obrazy se stanou součástí výstavy v Domově sv. Josefa v Žirči, který pečuje o nemocné s RS. Kromě kreslení se děti zúčastnily také literární části soutěže, do níž se připojili i dospělí amatérští umělci.

„Pomocí soutěže se nám daří ukazovat dětem důležité životní hodnoty, jako je lidskost, respekt a tolerance. Za dětmi do škol jezdíme osobně, abychom jim předali malé ocenění a přiblížili jim, co onemocnění RS obnáší. Motivem letošního ročníku byl kromě tradičních slunečnic svět kolem nás,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu (NF) IMPULS. Pro jednotlivá díla mohli lidé hlasovat na webu NF IMPULS.


1. místo mezi dětmi z mateřských škol.

V kategorii předškoláků získala za obraz plastické slunečnice z barevného papíru první místo holčička Emílie z MŠ KINDER - CITY v Brně.

 


1. místo v kategorii 1. stupně ZŠ.


1. místo v kategorii 2. stupně ZŠ.

Mezi žáky prvního stupně se nejvýše umístila osmiletá Emma ze ZŠ Černošice a ze starších žáků si pomyslnou zlatou medaili odnesla Karolína ze ZŠ Zborovice.
 

Přihlášená díla hodnotila také odborná porota složená z violistky Kristiny Fialové, sochařky Zuzany Čížkové a fotografa Aleše Zajíčka. Porotci navíc ocenili například kolektiv dětí ze ZUŠ Allegro v Nové Včelnici. „Školáci i předškoláci společně vytvořili knihu složenou z obrazů slunečnic. Samostatné ocenění dostala také osmiletá žačka Gita, která do svého obrazu zapracovala pohyb, s nímž mají pacienti s RS často problém,“ vysvětluje učitelka Zdeňka Jůnová ze ZUŠ Allegro.


Děti si zkouší, jak se lidé s RS cíti při každodenních činnostech.


Za svá díla dostanou ocenění, drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití. Na ty nejmenší pak čeká dětská kniha Puntička. Mladí umělci podpořili pacienty s RS nejen pestrobarevnými obrazy, ale také básničkami a povídkami. V literární části soutěžili školáci, středoškoláci i dospělí lidé. V první kategorii internetového hlasování získala nejvíc hlasů báseň o slunečnici od Matěje ze ZŠ v Písku. Z kategorie středoškoláků si na stupínek vítězů stoupla studentka Adéla z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Mezi dospělými získala nejvíce hlasů Petra z Lounska, která se v soutěži umístila také v loňském roce, a to na druhém místě.

V Česku trpí RS přibližně 22 tisíc lidí. O část z nich pečují pracovníci Domova sv. Josefa v Žirči. Právě k nim výtvarná a literární díla z letošního ročníku soutěže Rozsviťme ČR poputují. „Je to jediné lůžkové zařízení, které se specializuje na péči o lidi s RS. Věříme, že vítězná a oceněná díla rozzáří klientům domova každý den, ať je venku jakkoliv,“ uzavírá Kateřina Bémová.

 

TZ


O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 22 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.


O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.multiplesclerosis.cz.

 

 

 
  • tisk
  • předplatit si