

Aktuality
Dny otevřených center pro léčbu migrény se na podzim odehrají v dalších dvou regionech

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu [1], mohou znovu přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšné červnové vlně se na podzim do Dnů otevřených center zapojí odborníci v Českých Budějovicích a Liberci.
Cílem je zlepšit povědomí o specializované péči a nabídnout možnost individuální konzultace s odborníky z centra. Běžně se lidé s migrénou dostanou do centra pouze na doporučení svých neurologů. Součástí akce bude představení pacientské organizace Migréna-help. Ta dlouhodobě upozorňuje na to, jak zásadní negativní vliv má migréna na životy lidí [1].
V úspěšné červnové vlně se otevřely brány dvou specializovaných center pro léčbu bolestí hlavy – FN Motol v Praze a Nemocnice Strakonice. Na podzim se zapojí Nemocnice České Budějovice a Krajská nemocnice Liberec. Účastníci mohou po seznámení s odborníky využít také osobní konzultaci – zdarma a bez předchozího objednání.
„Specializovaná centra pro léčbu bolestí hlavy nejsou obvykle přístupná všem pacientům. Dny otevřených center jim dávají jedinečnou možnost přijít a konzultovat svoji migrénu s odborníky, ke kterým se bez žádanky běžně nedostanou. Díky pokrokům v medicíně dokážeme pomáhat i lidem, kterým bychom dříve řešení nabídnout nemohli. Akce probíhají v přátelské atmosféře, vedle odborníků z centra se představí i pacientská organizace a psycholog,“ říká primář neurologického oddělení MUDr. Svatopluk Ostrý, Ph.D. z Nemocnice České Budějovice, a.s.
Nemocnice otevřou své dveře v průběhu října
Dny otevřených center proběhnou 6. října v Nemocnici České Budějovice a 19. října v Krajské nemocnici Liberec. Akce vždy odstartuje v 15:00 představením lékařů, kteří vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru. Pokračovat bude seznámením s aktivitami pacientské organizace Migréna-help a tipy psychologa, jak mluvit o migréně s blízkými a v práci. Na závěr si mohou účastníci popovídat s lidmi, které trápí stejné obtíže.
Od 15:00 do 18:00 budou probíhat individuální konzultace s odborníky přímo na místě. Akce má za cíl propojit pacienty se specialisty, kteří jim dokážou pomoci. Detailní program najdete na www.omigrene.cz.
Podpora pacientské organizace Migréna-help a psycholožky
Migréna může výrazně omezit každodenní život a člověka tak často izoluje [1]. „Řada lidí migréně podřizuje celý život. Paralyzující bolesti jim brání v pracovním i osobním životě. Mají často pocit, že jsou v tom sami. Ale tak to být nemusí. Na Dnech otevřených center si popovídáme o možnostech pomoci a podpory, které jako pacientská organizace nabízím,“ doplňuje Rýza Blažejovská, zakladatelka pacientské organizace Migréna-help.
„Popovídat si s někým, kdo prožívá něco podobného jako vy a umí si představit, čím procházíte, může opravdu pomoci. Velkou inspirací i úlevou může být pozitivní příběh člověka, který našel vhodnou léčbu, a díky tomu žije naplno i s migrénou,“ dodává psycholožka Tereza Blažejovská z Národního ústavu duševního zdraví, specialistka na destigmatizaci.
Migréna
Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí každý desátý [2]. Dokáže sebrat až jeden pracovní měsíc ročně [3,4]. Pulzující bolest hlavy doprovází série dalších příznaků, které mohou pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení [5]. Je zásadní, aby lidé s migrénou byli v péči odborníka, který dokáže migrénu správně diagnostikovat a nabídnout jim nejvhodnější léčbu. K dispozici je dnes již cílená akutní i preventivní léčba [6].
Seznam zdrojů:
1. Czech Headache Society. Bolesti hlavy a jejich charakteristika [online]. [cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/bolesti-hlavy-a-jejich-charakteristika.
2. CHARLES A. The evolution of a migraine attack: a review of recent evidence. Headache. 2013; 53(2): 413–419.
3. World Health Organisation. Headache Disorders [online]. Dostupné z: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/.
4. STEINER TJ et al. The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J Headache Pain. 2014; 15:31: 1146–1158.
5. National Institute of Neurological Disorders and Strokes. Migraine Information [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page.
6. Czech Headache Society. Léčba migrény [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/lecba-migreny/.
Další aktuality v této rubrice
- Sestry budou nově moci při změně pracoviště nebo oboru získat jednodušším způsobem další specializaci
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Již 15. 8. vyjde nové 3. číslo Florence
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Zdravotní sestra – náročné i obdivuhodné povolání. I o sestry je ale třeba pečovat, stále jich totiž v České republice 3 000 chybí