Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Domácí parenterální výživa zvyšuje kvalitu života pacienta

Datum: 24. 7. 2020
Domácí parenterální výživa zvyšuje kvalitu života pacienta

Takzvaná parenterální výživa v domácím prostředí znamená pro pacienty významné usnadnění života. Jedná se o podávání živin, tekutin, minerálů, vitaminů a stopových prvků přímo do krevního oběhu pacienta prostřednictvím zavedeného cévního vstupu. 

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi je prvním zdravotnickým zařízením ve Středočeském kraji, které tuto léčbu svým pacientům umožní.
 
„Pokud je podávána ve vlastním sociálním prostředí, nazýváme tuto formu domácí parenterální výživou. Je určena pro pacienty, kteří z nějakého důvodu nemohou přijímat potravu ústy nebo tzv. enterální výživu, tedy výživu podávanou pomocí sondy či přímého vstupu do zažívacího traktu,“ vysvětluje primář mladoboleslavského interního oddělení Martin Polák.
 

Aplikace je možná pouze při splnění nutných podmínek

 
K aplikaci parenterální výživy ve vlastním sociálním prostředí musí být zvládnuta nejenom stránka medicínská, ale také logistická a samozřejmě i technická. Roztoky jsou pacientům dodávány ve formě vaků, které si sami vyměňují a sami aplikují pomocí speciální pumpy. Domácí parenterální výživa se obvykle podává každý den po dobu 12 hodin i déle. Pacient by přitom měl mít možnost volného pohybu – jak v noci, tak přes den, zapojit se do společenského života, umožnit navštěvovat svoji práci či školu, realizovat svoje koníčky.
 
„To vše pak významným způsobem zvyšuje kvalitu života pacienta a samozřejmě i celé rodiny. Ne nepodstatnou je i snížená nutnost hospitalizace,“ zdůrazňuje dále primář Polák. Všichni pacienti, kterým je aplikována parenterální výživa v domácím prostředí, jsou kontrolováni lékaři a mají možnost kdykoliv kontaktovat zodpovědné zdravotníky, kteří pak řeší problémy v souvislosti s podávanou parenterální výživou. Moderní technologie umožňuje i sledování on-line přes internet, takže je přehled o probíhající terapii.
 

Domácí parentální výživa umožní pacientům vyhnout se hospitalizaci

 
Skupina pacientů, kteří parenterální výživy v domácím prostředí mohou využívat, je velmi rozmanitá. Nejčastějšími indikacemi k domácí parenterální výživě jsou například syndrom krátkého střeva (u pacientů po operaci střeva), onkologičtí pacienti, kde nelze aplikovat enterální výživu (např. po operaci žaludku), pooperační stavy na zažívacím traktu s píštělemi, malabsorpční syndrom (neschopnost vstřebávat vodu a živiny), obstrukce zažívacího traktu, těžká malnutrice (včetně mentální anorexie), některá neurologická onemocnění nebo poruchy polykání (kde nelze zavést PEG do zažívacího traktu).
 
Doposud pacienti z Mladoboleslavska museli navštěvovat centra při fakultních nemocnicích. V týdnu od 20. července bude poprvé v Mladé Boleslavi zavedena tato výživa první pacientce, a to i díky podpoře odborné společnosti. Podávání parenterální výživy bude realizováno u této pacientky zdravotníky z Centra klinické výživy a Centra pro cévní vstupy při interním oddělení v Klaudiánově nemocnici.
 
„Díky pochopení a podpoře vedení nemocnice se v rekordně krátké době podařilo zajistit vysoce sofistikovanou infuzní pumpu, která splňuje i ty nejnáročnější nároky pacienta a umožní naší pacientce nejenom zlepšit její zdravotní stav, ale i kvalitu jejího života, aniž by musela být hospitalizována,“ dodává primář Polák.
 
  • tisk
  • předplatit si