Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Loono spouští novou kampaň Dole dobrý, zaměří se na reprodukční zdraví

Datum: 5. 7. 2019
Loono spouští novou kampaň Dole dobrý, zaměří se na reprodukční zdraví

Po #prsakoule spouští nezisková organizace Loono novou kampaň Dole dobrý! Tentokrát se bude týkat témat sexuálně přenosných chorob, neplodnosti, antikoncepce, poruch erekce, ale také úniku moči. Podporu hledá na crowdfundingové platformě HitHit.cz/doledobry. S kampaní Dole dobrý (s oficiálním hashtagem#doledobry) chce pak na podzim tohoto roku vyrazit po celé ČR.

K čemu kampaň slouží a proč podpořit neziskovou organizaci Loono, která existuje již pět let, vysvětluje její zakladatelka Kateřina Vacková: “V rámci Dole dobrý naučíme laickou veřejnost, jak předcházet a včas rozpoznat sexuálně přenosná onemocnění, i kam zajít na jejich testování, zmíníme ale i prevenci a léčbu neplodnosti, potíže s erekcí i únikem moči. V neposlední řadě poučíme návštěvníky workshopů o různých formách antikoncepce i metodách jejich užívání.”

Přestože téma reprodukčního zdraví bývá běžně ve školních osnovách, některá témata zůstávají pro širokou veřejnost spíše tabu. O závažnosti tematiky přitom jasně hovoří i statistiky. Například až 20 % osob v produktivním věku má potíže s plodností. Nebo to, že až polovina mužů nad 50 let má erektilní dysfunkci a stydí se o tom mluvit. 

Loono přitom tabuizovaná témata transformuje do zábavných workshopů a veřejných diskuzí, s kterými objíždí školy, firmy, ale i veřejné akce jako například letní festivaly. Například s dosavadními kampaněmi „Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule“, která je zaměřena na prevenci rakoviny, nebo „Žiješ srdcem“, která se věnuje prevenci kardiovaskulárních onemocnění, proškolily v uplynulých letech přes 40 000 lidí. Loono působí v pěti městech a podporuje ji na 150 mladých mediků a lékařů. Díky nim se podařilo včas odhalit závažné zdravotní problémy 44 lidí.

Reprodukční zdraví se navíc týká všech věkových kategorií. Nemělo by se podceňovat jak u mladistvých, tak je dobré o těchto věcech mluvit i se staršími generacemi. “Více než 35 % lidí neví, jak správně používat antikoncepci, a to ať už se jedná o prezervativ, tělísko či hormonální antikoncepci. Nebo to, že až polovina žen má za svůj život potíže s inkontinencí a stydí se za to,”dodala lékařka Vacková, která se rozhodla kariéru věnovat právě prevenci v neziskové organizaci.

Prostředky pro start kampaně Loono vybírat prostřednictvím crowdfundingu na HitHit.cz/doledobry. Podpořit mladé mediky je možné od 1. června do 15. července. Přispěvatelé získají odměny v podobě vstupenek na workshopy, triček, plecháčků a podobně. Zároveň mohou přijít i na kávu a koláč přímo do Skautského institutu, kde Loono sídlí či si na jeden den práci v neziskovce vyzkoušet. Firmy si pak budou moci předplatit workshop pro své zaměstnance či se stát partnerem samotné kampaně. Za vybrané peníze pak Loono pořídí školící modely, vytiskne brožury a natočí videa. 

Spoustu informací o kampani Dole dobrý a infografik, které se týkají reprodukčního zdraví najdete i na Instagramu Loono

Video ke shlídnutí ZDE.

 
  • tisk
  • předplatit si