Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Necpi se a cvič! Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Datum: 6. 3. 2023
Necpi se a cvič! Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Je tak snadné poradit někomu z našich blízkých, jak se má o sebe starat. Možná si ani nevšiml, že v posledních letech přibral pěkných pár kilo, tak bychom mu to měli jasně říci.

Právě tento způsob uvažování si vzaly na paškál účastnice diskuse, pořádané ke Světovému dni obezity společností STOB (Stop obezitě). Lékařky, psychoterapeutky i další odbornice v jiskrné diskusi probraly své zkušenosti s podobným zjednodušováním situace lidí s nadváhou.

Výsledek byl jednoznačný. Ne, „dobře míněná upřímnost” v tomto případě nepomáhá. Hudebnice Ridina Ahmedová připomněla nedávné závěry průzkumu mezi teenagery, kde jen čtvrtina z nich zareagovala na negativní komentáře snahou zlepšit svou kondici. Zbylé tři čtvrtiny se naopak stáhly hlouběji do sebe.

To je bohužel velmi častá reakce. Lidé s větší nadváhou či obezitou se cítí společností odstrčeni, stydí se za sebe, připadají si nedostateční, a proto je pro ně těžké vykročit ze začarovaného kruhu. Nechtějí jít sportovat, aby je při tom někdo nekomentoval s úsměšky. Často se stahují ze společenského života a upadají do deprese. Člověk v depresi ale jen těžko hledá energii k zásadnější změně.

Zajímavý je i pohled sociálních věd. Socioložka Kateřina Kolářová vysvětlila, že je důležité vnímat i sociální prostředí, ve kterém dotyčný člověk žije. Zatímco pro někoho je snadné udělat si čas na zdravé domácí vaření, nakoupit si na tržišti farmářské suroviny a vařit podle moderních zdravých kuchařek, pro celé sociální skupiny je tento životní styl nedostupný. Nemají čas (protože moc pracují na náročné pozici, nebo mají tři malé děti), nemají peníze (protože se ocitli ve složité životní situaci)... A tak zkrátka jedí to, co je pro ně snadno dostupné. Poučující komentáře pak mohou jen prohloubit jejich pocit bezmoci.

Na další začarovaný kruh upozornila lékařka Klaudia Hálová Karoliová. V poslední době je diskutovaným tématem přístup lékařů k pacientům s obezitou. Je bohužel časté, že někteří pacienti se vyhýbají návštěvě lékaře jen proto, aby nemuseli poslouchat příkré komentáře své váhy – což logicky vede ke zhoršení jejich zdraví. Podle paní Hálové se naštěstí situace velmi zlepšila. Lékaři se snaží naučit účinnější způsob komunikace (podle psycholožky Šárky Slabé je na jeho začátku otázka, jestli má pacient chuť si o tomto tématu promluvit). Je ale těžké chtít to po unaveném praktikovi, který ošetří šedesát pacientů za den. Někdy mu nezbývá než volit nešetrnou zkratku, která je ale ve výsledku kontraproduktivní.

Ze všech těchto začarovaných kruhů je možné vykročit. Odbornice na naší diskusi přišly se spoustou tipů ze své praxe – i s některými svědectvími, ze kterých mrazilo. Celou zajímavou diskusi najdete na youtubovém kanálu STOBu pod názvem „Necpi se a cvič!” Řešení, nebo škodlivá nálepka?

Pokud byste si přáli více informací, rozhovory s odborníky nebo třeba s klienty STOBu, neváhejte se na nás obrátit. Jsme přesvědčeni, že společenská diskuse na tato témata může všem lidem s nadváhou jedině prospět – pomoci jim vykročit z jejich začarovaného kruhu.

 

Účastníci diskuse:

  • Šárka Slabá (moderátorka), klinická psycholožka, členka výboru České obezitologické společnosti
  • Mgr. Tereza Jirotka Beníčková, psychoterapeutka, lektorka STOBu
  • Ridina Ahmedová, hudebnice, autorka podcastu a divadelního představení Sádlo
  • MUDr. Klaudia Hálová Karoliová, internistka a endokrinoložka, Endokrinologický ústav
  • Mgr. Zdena Lacková, novinářka, specialistka na téma zdraví a životní styl
  • Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D., socioložka, AV ČR a FSV UK

 

Hlavním organizátorem akce je společnost Stop obezitě (STOB)

Společnost založila psycholožka Iva Málková. Iva je současně autorkou komplexní metodiky na hubnutí, která má kořeny v celosvětově uznávaném směru kognitivně behaviorální terapie, jenž je považován za nejefektivnější směr právě při změně návyků.

Odborníci společnosti STOB jsou vyškoleni v metodice Ivy Málkové, která je zaměřená na edukaci ve výživě, pohybové aktivitě a současně učí zpracovávat efektivně negativní myšlenky, emoce a chování, které ve většině případů znemožňují úspěšné a trvalé hubnutí. Iva vede odborníky k laskavému přístupu k hubnoucím, kteří mohou hubnout bez diet a striktního omezování pod empatickým vedením STOBích odborníků.

Pro účastníky živé diskuze bylo připraveno zdravé občerstvení z receptů STOBu.

Účastníci si tak mohli pochutnat například na cizrnovém čokoládovém dortíku, který má v porovnání s klasickým dortem 2,5× méně energie, 5× méně tuku, 2× méně cukru a 2× více vlákniny. Recept na cizrnový čokoládový dortík zde: https://www.stobklub.cz/recept/109359/.

Nebo na brownies kuličkách z červené řepy, které mají 2× méně tuku a jednomu kousku klasického brownies se tak energeticky vyrovná 20 kuliček. Recepty na kuličky zde: https://www.stobklub.cz/recept/135777/.

Připraveny byly i chlebíčky a jednohubky s různými pomazánkami. Nejvíce si účastníci chválili játrovou paštiku z tvarohu, které obsahuje 2,5× méně energie a 6× méně tuku než klasická paštika, a přesto všem chutnala. Recept na odlehčenou paštiku zde: https://www.stobklub.cz/recept/120946/.

 

Vše bylo ukázáno i v názorných příkladech v rámci edukační výstavky. Cílem bylo ukázat, že i zdravé občerstvení může být chutné a že i při hubnutí lze zůstat labužníkem.

Všechny recepty jsou dostupné na www.stoklub.cz.

 

TZ

 

 
  • tisk
  • předplatit si