COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Odměny za mimořádné nasazení během pandemie COVID-19 dostanou všichni zdravotníci a zaměstnanci nemocnic

Datum: 8. 7. 2020
Odměny za mimořádné nasazení během pandemie COVID-19 dostanou všichni zdravotníci a zaměstnanci nemocnic

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR přinesl informaci, že se v úterý 7. července se na Úřadu vlády uskutečnilo jednání premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou a předsedou Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martinem Engelem.

Jednání začalo připomenutím práce zdravotníků

Úvodem jednání odboráři vládě a premiérovi poděkovali za odměny pro záchranáře, sociální služby a další skupiny a znovu zopakovali, proč chtějí odměnit všechny zdravotníky a nezdravotníky z nemocnic.
Připomněli, že období uplynulých tří měsíců bylo pro zaměstnance nemocnic extrémně náročné a psychicky velmi zatěžující. Nemocnice v období epidemie pracovaly na výbornou, akutní provozy ošetřovaly pacienty bez ohledu na jejich potenciální nákazu, následná péče i přes snížené stavy zdravotníků fungovala, kuchaři vařili, v nemocnicích se uklízelo víc než obvykle, managementy musely denně reagovat na epidemiologickou situaci. Všichni z nemocnic to zvládli.

Odbory navrhly ocenit všechny zaměstnance

Za odbory jejich zástupci navrhli ocenit zaměstnance, kteří nečerpali ošetřovné, chodili do práce, odtrhli se od svých rodin a byli připraveni kdykoliv a kdekoliv zasáhnout. Dalším argumentem, proč by se měly mimořádné odměny vyplatit, je fakt, že vláda a následně Ministerstvo zdravotnictví, uložily zdravotníkům další povinnosti nad rámec jejich činností. Nařízením vlády se zrušily dovolené, zdravotníci museli být připraveni k výkonu práce bez ohledu na svá pracoviště, zvláštním opatřením se jim stanovil odlišný postup v případě karantény. Všechna nařízení byli zdravotníci a zaměstnanci připraveni akceptovat a poskytovat zdravotní péči a zajistit chod nemocnic, v souladu se zákonnými normami a jejich morálními zásadami. Bylo by tedy velmi nespravedlivé a nesprávné, aby zaměstnanci, kteří zásadním způsobem ovlivnili průběh epidemie COVID – 19, nedostali finanční ocenění za své mimořádné výkony, mimořádné nasazení a psychickou zátěž, tak jako jejich kolegové ze sociálních služeb a záchranek.

Požadavek na ocenění všech zdravotníků je podle premiéra oprávněný

Premiér Andrej Babiš sdělil, že si práce zdravotníků a všech ostatních velmi váží a že požadavek na mimořádné ocenění práce formou mimořádných odměn je oprávněný. Následně proběhla rekapitulace
současné situace a diskuze k výši odměn a formě jejich vyplacení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dostal za úkol připravit dotační titul pro zaměstnavatele a přes něj následně zaměstnanci mimořádné odměny obdrží. Dotační titul má ministerstvo zpracovat nejpozději do konce měsíce července. Vzhledem k tomu, že pro zdravotníky, kteří pracovali na COVID jednotkách, jsou finance na jejich odměny vyčleněny
přes kompenzační vyhlášku, tak se dotační titul bude vztahovat na zdravotníky a další zaměstnance, kteří pracovali v nemocnicích v období epidemie COVID-19 a nejsou v kompenzační vyhlášce uvedeni. Zdravotníci z COVID jednotek mají obdržet až 40 000 korun za měsíc.

Zdravotníci i nezdravotníci dostanou desítky tisíc

Výše mimořádné odměny za období epidemie COVID-19 bude pro zdravotníka při plném pracovním úvazku až 30 000 Kč za měsíc, souhrnně za tři měsíce maximálně 90 000 Kč. Výše mimořádné odměny za období epidemie COVID-19 bude pro nezdravotníka při plném pracovním úvazku až 10 000 Kč za měsíc, souhrnně za tři měsíce maximálně 30 000 Kč. "Jsme moc rádi, že zaměstnanci a to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách, budou ocenění za mimořádnou práci v období epidemie COVID-19, a že premiér ocení mimořádné nasazení lidí v první linii. Jsme si také vědomi Vaši obrovské podpory a pomoci. Vaše emaily, videa, telefonáty měly mimořádný význam a pomohly. Kolegyně a kolegové, děkujeme Vám všem za spolupráci a hezké letní dny." doplnili zástupci odborového svazu. "Všichni, kteří v té době pracovali v nemocnicích, něco dostanou," uvedl Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů.

 
  • tisk
  • předplatit si