COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Pacienti s roztroušenou sklerózou zasadili stovky slunečnic

Datum: 1. 7. 2020
Pacienti s roztroušenou sklerózou zasadili stovky slunečnic

Po celém Česku zasadili pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) společně s lékaři, sestrami a svými přáteli stovky slunečnic. Upozornili tím na svoji závažnou nemoc, kterou v Česku trpí více než 20 tisíc lidí. Akci s názvem Rozsviťme Českou republikou zorganizoval Nadační fond IMPULS (NFI) společně s pacientskou organizací Unie Roska na více než 5 místech v Česku.

„Naším dlouhodobým tématem je myšlenka, že proti RS jdeme společně a život s ní nekončí. To se týká pacientů, kteří se s nemocí musí vyrovnat, žít a bojovat, ale také lidí v jejich okolí, pro které by nemoc neměla být tabu a neměla by vést k vyřazení pacientů na okraj. Chceme šířit povědomí nejen o RS, ale také o tom, že nesmíme podceňovat jakékoli zdravotní komplikace a příznaky, protože u jakéhokoliv závažného onemocnění je důležitá včasná diagnostika,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizoval ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska. „I přes omezení způsobená situací kolem koronaviru jsme letos v Česku zasadili a rozdali stovky slunečnic. Sázet chceme ale i nadále. Nevzdáváme to, stejně jako to nevzdávají pacienti, lékaři, sestřičky a všichni blízcí. Celkem chceme letos zasadit 700 slunečnic, pro 700 nově diagnostikovaných pacientů,“ doplňuje.

NFI dlouhodobě šíří osvětu o RS a pomáhá pacientům v obtížné životní situaci. „Práce našeho nadačního fondu začíná tam, kde končí možnosti zdravotního pojištění. Pacienti potřebují pochopení, rovný přístup, ale také dostupnou komplexní léčbu – fyzioterapii a psychoterapii. Lidé mohou pacienty s RS podpořit prostřednictvím DMS nebo darem přes platební portál na našich webových stránkách www.nfimpuls.cz,“ přibližuje Bémová.

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina nemoci, která většinou propuká v mladším věku, není dosud známa. Pro nemoc, jež častěji postihuje ženy, je typické střídání atak a klidových stavů. Vzhledem k tomu, že je střídání fází nepředvídatelné, je velice komplikovaná léčba i prevence nemoci. Podle lékařů jsou kromě genetické dispozice rizikovými faktory EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Neléčené onemocnění způsobuje do 10–20 let invaliditu u většiny pacientů. Průběh nemoci je však možné zásadně ovlivnit včasným nasazením moderní léčby spolu s aktivním pohybem.

foto Nadační fond IMPULS, www.nfimpuls.cz

 
  • tisk
  • předplatit si