Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Počet případů klíšťové encefalitidy byl v loňském roce v EU rekordní, v České republice je nemocných nejvíce

Datum: 23. 5. 2019
Počet případů klíšťové encefalitidy byl v loňském roce v EU rekordní, v České republice je nemocných nejvíce

Česká republika měla opět i v loňském roce nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie a globálně jí patří druhé místo za Ruskem. Klíšťová encefalitida je i nadále nemocí mírného klimatického pásma severní polokoule a dvou kontinentů (Evropa, Asie), rozšiřuje se však stále do nových oblastí. V minulých dnech se konalo výroční zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu ve Vídni, kterého se účastnili také experti z České republiky. 

Porovnání hlášených případů za rok 2018 ukázalo, že Česká republika měla opět i v loňském roce nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie a globálně jí patří druhé místo za Ruskem. Na druhé místo v rámci EU se zařadilo Německo, následováno Švédskem, Litvou a Švýcarskem. 

„Na příkladu Švédska se ukazuje, že se tato nemoc v souvislosti s oteplováním dostává stále severněji a zejména ve Švýcarsku i do vyšších nadmořských výšek. Právě ve Švýcarsku došlo v posledním období k plošnému rozšíření nákazy a klíšťová encefalitida se tam vyskytuje už ve všech kantonech kromě Ženevy a Ticino,“ uvádí docent MUDr. Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a současně předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

„Rok 2018 byl v celé EU pokud jde o počet nemocných klíšťovou encefalitidou rekordní, na ochranu očkováním bychom neměli zapomínat i při cestách do přírody nedalekých evropských zemí, které jsou laicky vnímány jako zdravotně bezpečné,“ doporučuje docent MUDr. Rastislav Maďar. Takové je i doporučení odborníků z jednotlivých postižených regionů. 

Klíšťová encefalitida se nevyskytuje ve Španělsku, na většině území Francie, v jižní Itálii a v další oblastech, kde je velkou část roka velmi sucho a horko. Takové počasí totiž klíště obecné nepreferuje. I tam je však vhodné chránit se, vyskytují se tam totiž jiné klíštěcí druhy přenášející různé další patogeny, např. rickettsie. 

 
  • tisk
  • předplatit si