COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Pomoc pro rodiny s dětmi, které se vinou koronaviru ocitly ve finančních problémech

Datum: 20. 5. 2020
Pomoc pro rodiny s dětmi, které se vinou koronaviru ocitly ve finančních problémech

Rodiče pečující o zdravotně postižené děti se nezřídka potýkají s celou řadu výzev, které bez pomoci druhých jen velmi těžko překonávají. Svědčí o tom desítky žádostí projektu Patron dětí o pomoc s financováním pomůcek či služeb, které nehradí zdravotní pojišťovny, ale které by dětem mohly přinést zkvalitnění života.

Nejrůznější rehabilitace, ozdravné pobyty, kompenzační pomůcky, ze zdravotního pojištění nehrazená léčba či asistenční pes — to je stručný výčet žádostí o dar, se kterými se pracovníci charitativní organizace Patron dětí denně setkávají. A nyní k nim ještě přibyla mimořádná pomoc rodinám, které se ocitly v důsledku pandemie koronaviru ve finanční nouzi. Jen za prvních 24 hodin od jejího spuštění si podalo prostřednictvím stránek www.patrondeti/koronapomoc.cz žádost o finanční dar zhruba 400 rodin.

Dary pro lepší dětský život

„Viktorka se narodila předčasně, už ve 24. týdnu. Když jsem ji viděla v inkubátoru na JIP, plakala jsem. Nemohla jsem uvěřit tomu, že ten malý uzlíček je moje dcerka. Sžíral mě obrovský strach o její život, strach z neznáma, z toho, co se bude dít a co může nastat. Lékaře jsem téměř nevnímala a z jeho slov jsem zaslechla jediné: Jedna třetina dětí přežije, jedna třetina přežije s postižením, jedna třetina zemře,“ přibližuje ve své žádosti o pomoc maminka první dny po porodu. Dnes tříletá Viktorka si do života odnesla spastickou diparézu, mikrocefalii a zhoršenou vizuomotorickou souhru. Na většinu nákladů na rehabilitace, terapie i pomůcky rodina zvládá našetřit, na neurorehablitační pobyt v hodnotě 50 000 Kč se jí to však již nepodařilo.

Klaudii je jedenáct a je to moc krásná mladá slečna. Užívá si života, jak to jen jde. Ráda kreslí, jezdí na kole, ale hlavně je nadšenou dobrovolnou hasičkou. „Od narození však trpí, stejně jako její starší sestra, cystickou fibrózou, která postihuje dýchací a trávicí ústrojí,“ vypráví Klaudinčina maminka a dodává: „Projevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně poškozují plíce.“ Nošení roušky, na které si veřejnost v době pandemie koronaviru, teprve zvyká, patří k životu Klaudie naprosto přirozeně stejně jako třeba polykání trávicích enzymů. Klaudie i její sestra mívají totiž plíce plné hustého hlenu, který nemohou vykašlat. Důsledkem jsou časté infekce a následné i několikatýdenní hospitalizace v nemocnici. Kvůli svému onemocnění navíc patří v současnosti obě dívky k ohrožené skupině, která by se měla pečlivě chránit před koronavirem. Patrona dětí Klaudinčiny rodiče požádali o pomoc s financováním speciálního přístroje, který dokáže hlen přeměnit do kapalnější formy, mobilizovat ho a pomoci nemocnému jej vypudit. Stojí 185 000 Kč, ale velmi významně snižuje riziko nutné hospitalizace.

Díky nesmírné solidaritě lidí, kteří na pomoc dívkám v obou příbězích posílali takové částky, jaké jim vlastní finanční situace umožňovala, byly obě sbírky vybrány. A nejen ony. Na pomoc svých dárců čeká na stránkách www.patrondeti.cz permanentně více než sto dětí. Pokaždé se dočkají.

Strach z nákazy i nedostatku peněz

Možná i vy víte o nějakých dětských příbězích, které by Patron dětí mohl podpořit. Zejména v době, kdy se nám všem změnil život takřka ze dne na den. Koronavirus některé z vás poslal domů k dětem a další téměř uvěznil na vašich pracovištích. „Pracuji na infekčním oddělení JIP, každý den jsem v první linii záchrany v boji proti koronaviru. Je to náročné, ale po dlouhé době se cítím opravdu prospěšná, užitečná. Lidská solidarita k nám je neuvěřitelná. Moc bych si přála, aby to tak zůstalo i pak, až budeme mít tuhle situaci za sebou,“ svěřila se nám jedna z vás, čtenářek časopisu Florence.

Dary na jídlo a nezbytnosti pro děti

Na lidskou solidaritu vsadil i Patron dětí, když vyzval veřejnost k tomu, aby společně s ním pomohla rodinám, které se dostaly v důsledku koronavirové krize do finančních problémů.

„Pro rodiny, u nichž došlo k výraznému snížení pravidelného příjmu, jsme připravili možnost získat dary 3x 3 000 Kč nebo 3x 5 000 Kč. Takové částky bývají v našich sbírkách vybírány velmi rychle. Věříme, že díky úžasné solidaritě lidí, kteří šijí roušky, vaří pro seniory a podobně, nezůstane nevyslyšena ani pomoc rodinám s dětmi do 18 let, které se ocitly v nouzi téměř ze dne na den,“ říká Mgr. Svatava Poulson, provozní ředitelka Patrona dětí. Přímá finanční pomoc je určena výhradně na pořízení základních věcí, jako jsou potraviny, na které běžně Patron dětí pomoc neorganizuje, ale i hygienické potřeby, nezbytná léčiva a zdravotnické prostředky. Na rozdíl od běžné pomoci, kdy jsou rodinám poskytovány přímo dary, o které požádaly, v případě mimořádné pomoci jde o pomoc finanční a žadatelé dostanou přímo peníze. Dary ve výši 3 000 Kč nebo 5 000 Kč mohou být poskytovány dopředu i zpětně a také opakovaně, a to ještě tři měsíce po skončení nouzového stavu v ČR. Nákup je nutné doložit účtenkou. Kromě toho poskytuje Patron dětí ještě další dva nefinanční dary – nájemné na dva měsíce v max. výši 30 000 Kč a balík s potravinami, hygienickými potřebami a drogerií pro rodiny, které např. z důvodu exekuce či insolvence nemohou požádat o peníze. Mimořádnou pomoc realizuje Patron dětí formou crowdfundingu, tj. sbírkou většinou menších obnosů od jednotlivců. Na pomoc dětem jde vždy celých 100 procent vybrané částky. Provoz projektu Patron dětí hradí Nadace Sirius, která jej založila.

MgA. Kateřina Havelková, Patron dětí, z. ú.

 

 
  • tisk
  • předplatit si