COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Předvánoční zázrak. Úspěšná resuscitace pod vánočním stromečkem

Datum: 19. 12. 2019
Předvánoční zázrak. Úspěšná resuscitace pod vánočním stromečkem

Tisková mluvčí ZZSSČK Petra Effenbergerová dnes informovala novináře o události z Mladoboleslavska, kterou lze bez nadsázky označit jako "předvánoční zázrak".

Ve středu 18. prosince dopoledne přijali operátoři tísňové linky 155 telefonát, ve kterém volající žádala výjezd záchranářů. Podle sdělených informací se v mateřské školce při nácviku programu besídky bez varování a bez nějakého vnějšího podnětu sesunula u vánočního stromku mladá žena, u které došlo k náhlé srdeční zástavě.

Naštěstí svědci události okamžitě volali tísňovou linku 155 a ve spolupráci s operátorkou záhajili telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR). Záchranáři na ni po příjezdu navázali a pokračovali v oživovacích pokusech, nezbytné medikaci, defibrilátorem podali nejdřív několik výbojů. Ženu připojili na umělou plicní ventilaci a transportovali do sanitního vozu, kde se ovšem situace opakovala. Pacientce se ještě dvakrát i přes podanou medikaci a intenzivní lékařskou péči zastavilo srdce. Boj o život tak pokračoval i v sanitě, kde bylo nutno srdce defibrilovat dalšími výboji. Poté se začal stav ženy lepšit a bylo ji možno rychle transportovat do spádové nemocnice. Za dvě hodiny ještě posádka rychlé lékařské pomoci přepravila pacientku, v tu chvíli již oběhově stabilní, tzv. sekundárním transportem na specializované pracoviště.  

"Tento případ si budou záchranáři dlouho pamatovat pro jeho neobvyklost a mluví o něm jako o předvánočním zázraku," konstatovala tisková mluvčí.

 
  • tisk
  • předplatit si