Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20

Datum: 11. 1. 2017
Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20

Do stipendijního programu Královéhradeckého kraje pro studenty medicíny se zatím přihlásilo 20 mediků. Kraj však měl představu, že získá až 40 mediků, kteří se přijetím stipendia ve výši 120.000 korun zaváží pracovat v kraji. Kraj proto v únoru hodlá vypsat další kolo příjmu žádostí. ČTK to dnes řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací, hejtmanství se je snaží systémem stipendií přilákat.

Podmínkou získání stipendia je to, že medik bude po absolvování školy v krajem podpořeném oboru nejméně čtyři roky pracovat v některém zdravotnickém zařízení v regionu. Loni na jaře kraj v prvním kole programu získal přes 20 mladých lékařů. Pro druhé kolo pro akademický rok 2016/2017 kraj zvýšil celkovou dotaci na 4,8 milionu korun a chtěl přilákat až 40 mediků.

V nynějším kole se sedm stipendistů přihlásilo k oboru vnitřní lékařství. K oboru psychiatrie, který má personálně největší deficit, se přihlásili dva zájemci. Po dvou zájemcích měly také obory neurologie, dětské lékařství, anesteziologie a intenzivní medicína a urologie. Po jednom medikovi se přihlásili zájemci k oborům praktické lékařství pro děti a dorost, všeobecné praktické lékařství a radiologie a zobrazovací metody.

Polovina uchazečů o stipendium studuje na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zbylí uchazeči jsou z jiných lékařských fakult v Česku. Převážná většina uchazečů pochází z Královéhradeckého kraje. O stipendium mohou žádat studenti šestých ročníků kterékoliv lékařské fakulty v České republice. Studenti si přitom nemusí jako budoucí pracoviště zvolit zařízení patřící kraji.

V prvním kole stipendií, které se rozdělovaly na jaře 2016, kraj podpořil 23 studentů. "Z nich už většina své závazky plní a pracují ve zdravotnických zařízeních v kraji," uvedla Götzová. Čtrnáct lékařů působí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, čtyři v Oblastní nemocnici Náchod, dva v Oblastní nemocnici Jičín, jeden v Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem a jeden se stal pediatrem v Doudlebách nad Orlicí. Jeden uchazeč musel stipendium vrátit, studium totiž nedokončil.

Již dříve kraj v rámci podpory mladých lékařů zrušil poplatky za stáže budoucích všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost v krajských nemocnicích.

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.fnhk.cz

 
  • tisk
  • předplatit si