Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Svět očima nemocného dítěte: dětský hospic na Cibulce existuje ve virtuální realitě

Datum: 29. 3. 2023
Svět očima nemocného dítěte: dětský hospic na Cibulce existuje ve virtuální realitě

Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, je možné si už nyní projít kompletně zrekonstruovanou. Její model totiž v reálné velikosti existuje ve virtuální realitě.

Se 3D brýlemi ho procházejí architekti a odborníci na dětskou paliativní péči v hale společnosti Virtuplex a pomocí virtuálního modelu vytvořeného podle architektonické studie týmu Petr Hájek Architekti vylepšují detaily stavby, která bude dokončena v roce 2026.

Dostatek prostoru pro malé pacienty a jejich rodiny, výhled z okna do zeleně, bezbariérové přístupy pro křesla i lůžka a kvalitní zázemí pro personál – ukázka z výčtu položek, které architekti společně s odborníky z praxe ověřovali a ladili k dokonalosti ve virtuálním modelu dětského hospice na Cibulce. Ten jim umožnil ověřit důležité detaily a praktičnost plánu rekonstrukce celé usedlosti.


Moderní technologie pomáhají architektům v práci

„Díky této technologii procházíme v reálné velikosti prostory hospice, který vyroste v Praze na Cibulce. Ověřujeme jeho budoucí praktičnost a vše, co nejde vyčíst z architektonické studie na papíru. Můžeme skvěle navnímat dispozice budoucího objektu, vzdálenosti, rozložení místností, a třeba také šířky chodeb a dveří, kterými se musí hladce pohybovat pojízdná lůžka. Pozvali jsme sem i řadu odborníků z praxe, kteří nám velmi pomohli,“ říká František Brychta, vedoucí projektu Cibulka a architekt.

Virtuální realita umožňuje také nadhled. „Převedení 3D modelu do virtuální reality v měřítku 1:1 nám otevírá možnost podívat se na jednotlivé části stavby nejen v nejmenším detailu, ale také „z nadhledu”. Díky tomu měli všichni, kdo u nás s modelem pracovali, unikátní možnost měnit měřítko a perspektivu a diskutovat všechny souvislosti a návaznosti – od samotného provozu centra až po vyladění detailů jednotlivých prvků na fasádě. Nebo se třeba naprosto realisticky podívat, co přesně uvidí malí pacienti z okna, když se ráno probudí ve svých pokojích,” říká Michael Sido, ředitel marketingu Virtuplexu.


Místo pro rodiny s vážně nemocnými dětmi se otevře v roce 2026

Chátrající usedlost na Cibulce včetně přilehlých zahrad zakoupila Nadace rodiny Vlčkových na jaře v roce 2021. Současně se záměrem vybudovat zde dětský hospic tak zabránila totální devastaci historického objektu.

Stavba dětského hospice je jedním z prostředků, kterým Nadace rodiny Vlčkových naplňuje své hlavní poslání, kterým je zvýšení úrovně dětské paliativní péče v ČR. Nadace podporuje odborníky a zařízení z oboru prostřednictvím grantových výzev a zároveň se snaží téma představovat veřejnosti. Ke zvýšení povědomí přispívá i video Na každé chvilce záleží a také různé aktivity pro veřejnost, například i aktuální výzva probíhající na Darujme.cz/pridej-se. Nadace věří, že čím více lidí bude tématu dětské paliativní péče rozumět a podporovat ho, tím lepší zázemí budou rodiny s vážně nemocnými dětmi ve společnosti mít.

Nadace plánuje otevřít celý obnovený areál usedlosti Cibulka, včetně nově postavené budovy dětského hospice, v pražských Košířích 22. října 2026. Toto datum je pro usedlost symbolické, jde o dvousetleté výročí úmrtí biskupa Thun-Hohensteina, který se na začátku 19. století zasloužil o její

největší rozkvět. Hlavní etapa stavebních prací začne na jaře 2024. Do té doby se bude architektonický plán díky virtuálnímu modelu usedlosti dále posouvat a vylepšovat, aby se případné nedostatky vychytaly dříve, než začne vlastní stavba.

V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou pokoje pro rodiče, místnosti určené pro terapie, stravovací prostory nebo sál, který bude sloužit především jako vzdělávací centrum pro experty pečující o vážně nemocné děti a jejich rodiny. Nová budova dětského hospice bude naproti tomu naplňovat potřeby moderního špičkového zdravotnického zařízení. Zároveň má ambici být příjemným a milým místem, kde se nemocné děti a jejich blízcí budou cítit dobře. Prostředí by nemělo působit nemocničním dojmem, spíš by mělo vytvářet prázdninový pocit. Charakteristická jsou velká okna, terasy a mnoho výhledů do přírody. I proto architekti budovu, kde bude celkem 12 pokojů pro pacienty, situovali do nejpůsobivější a nejklidnější části areálu.

„Děti a případně celé rodiny sem budou jezdit převážně na respitní, tzn. odlehčovací, pobyty. Péči o dítě, kterou obvykle obstarává na plný úvazek jeden z rodičů, tu převezmou odborníci, a rodina tak bude mít prostor si odpočinout a načerpat síly. Budou mít příležitost třeba odjet na dovolenou se zdravým sourozencem, ale samozřejmě zůstat i tady s dítětem,” vysvětluje ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.


První dům bude hotový už na konci roku 2023

Jedná se o domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Nadace rodiny Vlčkových v něm plánuje zřídit kavárnu pro veřejnost a v přilehlé části zahrady dětské hřiště.

Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti, který se svým návrhem uspěl v architektonickém workshopu, do kterého se přihlásilo 48 architektonických studií. Jedná se o náročnou přeměnu, protože kombinuje zachování historické usedlosti s výstavbou nového zařízení hospice s nejmodernější výbavou pro péči o malé nemocné pacienty tak, aby nová budova ve všech směrech co nejlépe zapadla do stávajícího areálu a zahrad.

„Historické budovy jsou komplikované a provoz zdravotnického zařízení má určité nároky. Vložit do Cibulky lůžkovou část hospice bez většího zásahu nebylo možné. A to jsme nechtěli. Proto jsme se rozhodli historické budovy, ve kterých bude administrativa a servis, doplnit o výstavbu nové části areálu splňující nároky péče o nemocné v 21. století. Každý pokoj v moderní budově má svou vlastní soukromou terasu se zahradou. Tu si lze představit jako pokoj pod širým nebem, ze kterého je výhled na historickou část areálu. Z opačné východní strany moderní budovy budou moci pacienti vstoupit do zeleně venkovní společné zahrady,“ komentuje architekt Petr Hájek ze studia Petr Hájek Architekti, které má návrh rekonstrukce objektu na starosti.

 

TZ


Nadaci rodiny Vlčkových založili v březnu 2021 manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi za účelem rozvoje dětské paliativní péče v České republice. V době vzniku do ní vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun. Převážná většina z nich slouží jako jistina, kterou zkušení finanční experti investují. Teprve až z pravidelných výnosů, které tyto investice přinášejí, se hradí provoz Nadace a nadační programy. Díky tomuto perpetuálnímu financování je zajištěna dlouhověkost, nezávislost a stabilita Nadace. V dubnu 2021 Vlčkovi pro Nadaci pořídili zchátralou usedlost Cibulka v pražských Košířích, kterou do roku 2026 promění na Centrum dětské paliativní péče a lůžkový hospic. Vlčkovi založením Nadace navazují na aktivity charitativní organizace Zlatá rybka, kterou založili v roce 2015 a jejímž posláním je plnit přání dětem trpícím život ohrožujícím onemocněním.

Virtuplex, jedna z předních českých společností specializující se na využití virtuální a rozšířené reality v oblasti real estate, retailu a developmentu, působí na českém trhu od roku 2018. V roce 2022 společnost expandovala na Slovensko, kde otevřela největší komerčně dostupnou halu pro VR na světě o rozloze 700 m2. Díky špičkové technologii a znalostem zkušených vývojářů je možné jak v pražské, tak v bratislavské hale nasimulovat budoucí podobu obchodních, výrobních či kancelářských prostor ještě dříve, než vzniknou. Vytvořit zde lze i prostor pro virtuální obchodní jednání s účastníky z celého světa nebo platformu pro školení a trénink zaměstnanců.

Společnost Virtuplex umožňuje práci a kooperaci ve virtuální realitě nad konkrétním projektem nejen fyzickou přítomností ve VR hale, ale také vzdáleně prostřednictvím vlastní cloudové platformy Virtuplex OS.

Petr Hájek Architekti
Petr Hájek je český architekt a univerzitní pedagog. Absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a Školu architektury AVU v Praze. V roce 1998 spoluzaložil kancelář HŠH architekti, která stojí mimo jiné za rekonstrukcí Horního náměstí v Olomouci, úpravou Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo rekonstrukcí Arcidiecézního muzea Olomouc. V roce 2009 založil vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek Architekti. Mezi její nejznámější realizace patří Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, revitalizace budov a parku na Zámeckém návrší v Litomyšli, přestavba teras Paláce Lucerna pro kulturní účely, dostavba Centra současného umění DOX+, rekonstrukce vodárenské věže v Praze na Letné, zvířecí krematorium Věčná loviště nebo expozice národního pavilonu na Benátském Bienále 2016. Podle návrhu studia dále aktuálně vzniká dětský hospic v Usedlosti Cibulka, koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech nebo obnova barokního komplexu Invalidovna. Petr Hájek působí téměř dvacet let rovněž jako pedagog na FA ČVUT, kde byl jmenován docentem (2010) a profesorem (2017). Učí také na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde založil Virtuální studio. Je zakladatelem Laboratoře experimentální architektury. Jeho realizace byly opakovaně nominovány na Mies van der Rohe Award či oceněny čestným uznáním v soutěži Piranesi Award. V roce 2018 se stal Architektem roku.

 

 
  • tisk
  • předplatit si