Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Světový den hepatitidy C – boj proti neviditelnému nepříteli, který stále sílí

Datum: 28. 7. 2024
Světový den hepatitidy C – boj proti neviditelnému nepříteli, který stále sílí

Žloutenka typu C představuje závažné zdravotní riziko po celém světě. Záludností této choroby je fakt, že mnoho lidí nemusí být diagnostikováno, protože hepatitida C je desítky let bezpříznaková. Jakmile se ovšem projeví, jedná se o život ohrožující onemocnění. Od ledna do července 2024 se v ČR odhalilo 798 případů, což je nejvíce za posledních 10 let. 

Nicméně odhaduje se, že touto nemocí trpí více než 40 000 Čechů. Proto je důležité o tomto plíživém onemocnění edukovat populaci. Vhodnou příležitostí je také Světový den hepatitidě, který připadá každoročně na 28. července.

Podle odhadů trpí celosvětově hepatitidou typu C přibližně 56,8 milionů lidí. Každoročně přitom nově onemocní přibližně 1,75 milionu lidí a zemře téměř 400 000 lidí. Žloutenka C se vyskytuje po celém světě, nejvíce postiženými oblastmi jsou však Afrika a střední a východní Asie.

„Světový den hepatitidy je každoročně připomínán 28. července, aby se zvýšilo povědomí o této závažné nemoci a podpořila se prevence, diagnostika a její léčba. Ta je neinvazivní a dobře tolerovaná, a pokud se začne včas, než se projeví těžké příznaky nemoci, spočívá v podávání léků, antivirotik, většinou 2-3 měsíce. Má účinnost v rozmezí 97-98 %,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha, místopředseda České hepatologické společnosti ČLS JEP.

Hepatitida C je infekční onemocnění, které postihuje především játra. Způsobuje ho virus hepatitidy C (HCV), který byl objeven až v roce 1989. Neexistuje proti ní žádné očkování. Často je zcela bez příznaků, chronická infekce však může vést ke zjizvení jater a po mnoha letech až k cirhóze či nádorům.

Doc. MUDr. Soňa Fraňková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro klinickou hepatologii v IKEM a členka výboru České hepatologické společnosti ČLS JEP, uvádí: „Jaterní cirhóza se v závislosti na mnoha faktorech vyvine přibližně u 30 % infikovaných osob po 20 letech. U dlouhodobě infikovaných osob existuje také riziko různých krevních onemocnění včetně rakoviny krve (lymfomů), onemocnění ledvin, autoimunitních onemocnění a podobně.“


Tetování, piercing, infuze či zkušenost s drogou – vyplatí se otestovat se

Žloutenka typu C je nejčastějším typem žloutenky u nás a přenáší se infikovanou krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě v průběhu porodu. Jedinou možností, jak včas zjistit, zda jste infikovaní, je nechat se otestovat speciálním testem.

„Vzhledem k tomu, že hepatitida C se nemusí projevit třeba ani 30 let, doporučujeme testování všem, kteří měli před 20-30 lety jakoukoliv zkušenost s jehlami ať už kvůli nitrožilnímu užívání drog, tetování, piercingu nebo rizikovému pohlavnímu styku. Otestovat se je nutným prvním krokem, jak tuto nemoc vymýtit. Proto se s kolegy snažíme, aby se zavedlo testování na žloutenku C u všech těhotných žen,“ doplňuje doc. MUDr. Soňa Fraňková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro klinickou hepatologii v IKEM a členka výboru České hepatologické společnosti ČLS JEP.


Na žloutenku C musíte mít speciální test

Je důležité vědět, že žloutenku C lze odhalit pouze speciálním vyšetřením specifických protilátek proti viru hepatitidy C.

„Žádné jiné vyšetření onemocnění neprokáže ani nevyloučí. Jinými slovy: to, že jsem byl v období po vystavení riziku přenosu 100x u lékaře, že jsem měl 100x preventivní prohlídku a 100x předoperační vyšetření, neznamená, že žloutenku typu C nemám,“ dodává prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta, Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha, místopředseda České hepatologické společnosti ČLS JEP.

Cílem Světového dne v boji proti žloutence je informovat veřejnost o rizicích, příznacích a možnostech léčby, čímž se může přispět ke snížení počtu nových infekcí a úmrtí spojených s tímto onemocněním.

Kde se nechat otestovat? Informace vám podá váš praktický lékař. Testování může proběhnout anonymně, a pokud by náhodou vyšlo pozitivně, léčba spočívá jenom v užívání léků po dobu 2–3 měsíce.

HCV v číslech:

  • V ČR žije více než 40 000 osob infikovaných HCV a ročně je nově diagnostikováno přibližně 1000 nových případů, většina infikovaných jedinců o svém onemocnění neví.
  • Po celém světě postihuje asi 56,8 mil. osob, většina žije v rozvinutých zemích západního světa.
  • HCV infekce je jednou z nejčastějších příčin cirhózy jater (tzv. „tvrdnutí jater“) v západních zemích.
  • Cirhóza jater se do 20 let rozvine až u 30 % osob trpících chronickou HCV.
  • Pokud se diagnóza odhalí, léčí se víceméně snadno. Léčba je bezpečná, dobře snášená a účinná v 97-98 % případů. Nejčastěji probíhá 2-3 měsíce formou užívání 1-3 tablet denně.
  • V důsledku cirhózy jater je v Evropě každoročně zaznamenáno až 170 000 úmrtí.


TZ, foto free (pixabay.com)

 

 
  • tisk
  • předplatit si