COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Vláda schválila dlouho očekávanou novelu, mimo jiné o rozšíření kompetencí sester

Datum: 25. 8. 2020
Vláda schválila dlouho očekávanou novelu, mimo jiné o rozšíření kompetencí sester

V pondělí 24. srpna schválila vláda nejrozsáhlejší změnu zákona za posledních 15 let. Jedná se o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb, rozšíření kompetencí sester a zejména reaguje na výrazný posun na poli nejmodernějších léků.

Nově mohou zdravotnické prostředky předepisovat i sestry

 
Zásadní změna se týká úhrady některých zdravotnických prostředků. Část z nich budou dokonce nově moci předepisovat i zdravotní sestry.
 
„Širšími kompetencemi vybavený praktický lékař musí být základem zdravotní péče. To oni jsou nejblíže pacientům a hrají v organizaci péče o ně tu hlavní roli. Stejně tak posílení kompetencí sester považuji za naprostou prioritu. V zemích na západ od nás je naprosto běžné, že sestry předepisují zdravotnické prostředky. Zásadním způsobem to usnadní práci sestrám pracujícím v terénu, v domácím prostředí pacienta. A jsem také přesvědčen, že tyhle dvě klíčové změny zatraktivní obě profese,“ dodal ministr Vojtěch.
 

Léky na vzácná onemocnění budou dostupnější

 
U léků na vzácná onemocnění novela zavádí zcela nový systém schvalování jejich úhrad, kdy klíčovou roli při rozhodování o vstupu takového léku do systému bude hrát kolektivní poradní orgán složený ze zástupců státu, zdravotních pojišťoven, odborných lékařských společností a pacientské veřejnosti.
 
Jedná se například o léky na cystickou fibrózu, svalovou dystrofii nebo různé hematoonkologické diagnózy. Novela zákona má za cíl změnit současný stav, kdy je vstup inovativních léčiv do systému veřejného zdravotního pojištění pomalý a složitý. „Je pro mě prioritou, aby pacienti měli přístup k nejmodernější i život zachraňující léčbě. Na této revoluční novele jsme soustavně pracovali více než dva roky. Jde o největší novelu zákona o veřejném pojištění za posledních patnáct let. Poprvé v historii zapojujeme do rozhodování o úhradě léků pacienty,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
 

Rozšíří se úhrady zubních náhrad

 
Na základě návrhu České stomatologické komory byly do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění zahrnuty novinky, které učiní péči pro pacienty s vážnými ortodontickými vadami, jako jsou rozštěpy, vrozené nebo systémové vady, mnohem dostupnější a rozšíří úhradu i na jiné než základní zubní náhrady.
 
 
  • tisk
  • předplatit si