Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Anděl mezi zdravotníky

Anděl mezi zdravotníky 3 – Marta Vachová

Datum: 27. 7. 2022
Anděl mezi zdravotníky 3 – Marta Vachová

Představujeme vám 8. finalistku 3. ročníku soutěže Anděl mezi zdravotníky. 

 

Marta Vachová

49 let, Krajská zdravotní a.s. – Nemocnice Teplice, primářka Neurologického oddělení s centrem pro léčbu roztroušené sklerózy

Povinností paní doktorky Vachové na postu primářky je nejenom se starat o oddělení standardní a intenzivní péče, ale i ambulantní sektor, jehož součástí je centrum pro léčbu roztroušené sklerózy mozkomíšní. Je to centrum vysoce specializované péče, patří mezi 15 center v republice. Zatímco ostatní centra fungují při krajských nebo fakultních nemocnicích, teplické centrum je výjimečné tím, že vzniklo při okresní nemocnici.

O soutěži Anděl mezi zdravotníky se dozvěděla až při nominaci od vedení nemocnice. Líbí se jí, že někdo poděkuje nejenom lékařům a sestřičkám, ale i pracovníkům v ostatních zdravotnických oborech za něco, co dělají mimořádně dobře. Od soutěže očekává, že osobně může ještě víc propagovat problematiku roztroušené sklerózy. Je to nemoc mladých lidí a je dost tabuizována. Svoji práci má Marta Vachová hodně ráda a energií jenom srší. Říká: „Jak jinak těm lidem pomoci, než když k jejich nemoci budeme přistupovat pozitivně.“

Přitom Marta Vachová už doma jedno ocenění má. Je to Cena Ď za přístup zdravotníků k pacientům. V centru, které vede, se snaží o pacienty maximálně pečovat a to nejenom tím, že jim předepíší léky. S pacienty především komunikují. Její filosofie je být průvodcem pacientů s nevyléčitelným onemocněním. Díky dnešním možnostem dovedou držet nemoc pod kontrolou a většina nemocných žije normální život.

Marta Vachová se problematice roztroušené sklerózy věnuje celý svůj profesní život. Po svém otci zdědila tři věci: téma roztroušené sklerózy, kterému se také věnoval, primariát a v neposlední řadě místo na parkování v teplické nemocnici. A se smíchem tvrdí, že toho si cení nejvíc.

Marta Vachová miluje hudbu. Je abonent Severočeské filharmonie Teplice, ale v autě si pustí třeba metalové Sabatony. Miluje turistiku, cestování a historii. Její srdeční záležitostí je Řím. Má dva syny. Starší uvažuje o studiu advokacii a mladší studuje gymnázium. Prý má zájem o biologii a fyziku a je možné, že půjde ve stopách své matky.

 
  • tisk
  • předplatit si