COVID-19
 

COVID-19

 • Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

  Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a obrany Lubomíra Metnara (za ANO) uznání a podporu přijatým opatřením proti koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to na Twitteru potvrdil. Je třeba pokračovat a vydržet, řekli ministři po čtyřhodinovém jednání novinářům. Podle Hamáčka není ještě čas opatření nějak radikálně uvolňovat, i když se šíření nákazy daří omezovat lépe, než se čekalo.

 • Vědci: Testování vzorku tisíce lidí může odhalit rozsah epidemie

  Testování vzorku tisícovky náhodně vybraných lidí by podle vědců z Univerzity Palackého mohlo poskytnout velmi cenné informace o tom, jakým způsobem je česká populace zasažena novým koronavirem a jak s epidemií dál účinně bojovat. Důležité ale je, aby toto experimentální testování bylo zaměřeno na přítomnost viru v těle i na protilátky. Ve společném příspěvku zveřejněném na diskusním portálu Džurnál to uvedli odborníci z přírodovědecké fakulty, lékařské fakulty a právnické fakulty Univerzity Palackého a imunologické laboratoře GENNET.

 • Prymula: Plošné testování seniorů v domovech neplánujeme

  Stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich množství zatím není reálné. V České televizi to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dalším zvažovaným opatřením podle náměstka je, aby personál bydlel v provizorních podmínkách přímo v zařízeních a nechodil mezi běžnou populaci.

 • Prymula: ČR nabídne tři nemocnice pro testování remdesiviru

  Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování proti koronaviru v ČR. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a pražská zařízení Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice Na Bulovce. V České televizi (ČT) to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dodal, že zatím není jasné, ke kolika lidem by se lék mohl dostat. V tuzemsku byl remdesivir použit zatím u jednoho pacienta, a to ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze.

 • Tři stovky dobrovolných pilotů pomáhají zdravotníkům

  Do boje s pandemií koronaviru se zapojil i úspěšný akrobatický letec Martin Šonka. V rámci akce Piloti lidem včera absolvoval první let, při němž dopravil zdravotnický materiál z Brna do Ostravy.

 • WHO je nově pro širší používání roušek v boji s koronavirem

  Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se včera vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad. Povinné nošení roušek mimo domov v boji s nynější koronavirovou pandemií jako jedna z prvních zemí zavedla Česká republika.

 • Projekt „Tablet od srdce“ pro seniory v domovech

  Videohovory, které spojí stovky seniorů v zařízeních sociálních služeb s jejich rodinami a blízkými v době karantény, umožní unikátní projekt darovaných tabletů. Pro projekt „Tablet od srdce“ se spojilo několik společností a neziskových organizací, aby izolovaní senioři mohli co nejdříve opět navázat co nejpřirozenější spojení se svými blízkými.

   

 • Prymula: Chytrá karanténa se rozšíří na severní Moravu a do Prahy

  Projekt chytré karantény na vyhledávání možných infikovaných novým koronavirem se na sklonku příštího týdne rozšíří na severní Moravu a do Prahy, v Jihomoravském kraji se nyní testuje. V týdnu po Velikonocích by se měl projekt dostat do zbytku země. V Českém rozhlasu (ČRo) to včera řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má projekt na starosti.

   
 • Jihomoravské nemocnice potřebují dárce krve, jejich počet klesl

  Ve většině nemocnic v Jihomoravském kraji se s ohledem na situaci kolem šíření nákazy koronavirem snížil počet dárců krve. ČTK to řekli mluvčí nemocnic. Akutní nedostatek krve měla například nemocnice v Hodoníně, která situaci vyřešila díky sociálním sítím. Zařízení navíc omezila zákroky jen na ty nejnutnější, tudíž potřebují krve méně. Zásoby se ale podle mluvčích snižují, proto je dárců stále potřeba. V kraji je více než 200 potvrzených případů nákazy koronavirem.

 • Nemocnicím pomáhají desítky budoucích sester z ústecké univerzity

  V nemocnicích Ústeckého kraje působí v rámci uložené pracovní povinnosti 30 budoucích sestřiček z Univerzity J. E Purkyně (UJEP). Další pomáhají dobrovolně, jde třeba o studentky oboru Porodní asistentka. ČTK to řekla mluvčí univerzity Jana Kasaničková.

Další