COVID-19
 

COVID-19

 • S testováním koronaviru vypomáhají i studentky

  Přes sedm set vzorků denně nyní na přítomnost koronaviru běžně analyzují odborní pracovníci laboratoře AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích. Enormní nápor požadavků ostravská laboratoř zvládá také díky pomoci studentek AGEL Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické z ostravského Koblova.

 • Ve FN Ostrava vyhodnotí díky novému přístroji přítomnost koronaviru do 45 minut

  Odborníci z Ústavu laboratorní diagnostiky v čele s přednostou prof. MUDr. Davidem Stejskalem, PhD., MBA v uplynulém týdnu zpracovali  první odebrané vzorky na přítomnost koronaviru. Díky novému přístroji, který nemocnici zapůjčil americký výrobce, teď ostravská fakultní nemocnice zná výsledek testu do 45 minut.

 • V případě druhé vlny COVID-19 má FN HK zásoby ochranných pomůcek na několik měsíců

  Zásoby respirátorů třídy FFP2 se v královéhradecké fakultní nemocnici počítají ve statisících, respirátorů FFP3 nutných pro intenzivní péči je pak o řád méně. 

 • Ministr vnitra ocenil zdravotníky ZZMV

  Vrcholní představitelé resortu Ministerstva vnitra ČR v čele s ministrem v úterý 9. června  poděkovali pracovníkům Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra.

 • Epidemie koronaviru odhalila silné i slabé stránky v oblasti péče o pacienty s RS

  Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) na svoji nemoc užívají dlouhodobě léky, které potlačují nebo ovlivňují imunitu, jsou zvyklí chovat zodpovědně, odpočívat a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko infekce. Kromě toho pravidelně užívají vitamin D, který pomáhá nejen v boji s jejich nemocí, ale zlepšuje i funkce imunitního systému.

 • Výzva pro pacienty vyléčené z COVID-19

  Česká lékařská komora pomáhá shánět pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze dárce rekonvalescentní plasmy z řad osob, které prodělaly onemocnění Covid-19.

 • Poškození kůže způsobené osobními ochrannými pomůckami

  EPUAP Business office c/o Codan Consulting vydává český překlad dokumentu PREVENCE A LÉČBA POŠKOZENÍ KŮŽE ZPŮSOBENÉ OSOBNÍMI OCHRANNÝMI POMŮCKAMI (VERZE 2020) Kanadské organizace specialistek v léčbě ran, stomií a inkontinence (NSWOCC).

 • Pečlivost a preciznost je základem laboratorní práce

  Doc. MUDr. Filip Růžička, Ph.D., je přednostou Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ústav stejně jako některá další laboratorní pracoviště v České republice vyhodnocuje vzorky stěrů pacientů, kteří by mohli mít onemocnění COVID-19.

 • V IKEM transplantace pokračují v době pandemie COVID-19

  Institut klinické a experimentální medicíny i v době pandemie COVID19 stále drží svůj transplantační program na úrovni posledních let. I přes komplikovanou situaci s novým koronavirem a díky profesionalitě kolegů dárcovských nemocnic provedl již transplantace 137 orgánů.

 • Lékaři kvůli koronaviru konzultovali operaci ruky přes videohovor

  Pomocí videohovoru konzultovali lékaři Jesenické nemocnice s expertem Fakultní nemocnice Olomouc náročnou operaci ruky ženy, které po poranění hrozila amputace. Pacientka kvůli epidemii koronaviru nemohla být z Jeseníku převezena na specializované pracoviště do Olomouce. Netradičně organizovaná operace dopadla dobře a riziko amputace ruky bylo zažehnáno. ČTK to dnes sdělil primář chirurgického oddělené Jesenické nemocnice Petr Fischer.

Další