COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

ČGS ČLS JEP vydala Desatero pro pacienty s IBD

Datum: 25. 3. 2020
ČGS ČLS JEP vydala Desatero pro pacienty s IBD

V souvislosti s pandemií infekceCOVID-19 a vzhledem k častým dotazům pacientů s idiopatickými střevními záněty Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP informuje, že:

1. V současné době neexistuje žádné oficiální a specifické doporučení ke změně léčebného režimu pacientů s IBD.

2. Je žádoucí pokračovat v zavedené léčbě bez ohledu na typ léku, její přerušení zvyšuje riziko aktivizace střevního zánětu a hospitalizace a následně i infekčních komplikací.

3. Pacienti léčení imunosupresivy (Imuran, Imasup, Metoject, Injexate) nebo biologickou léčbou mají vyšší riziko infekčních onemocnění obecně, a měli by proto ve zvýšené míře dbát hygienických pravidel, tj. časté mytí rukou, použití alkoholových dezinfekčních prostředků, používání ochranných respirátorů, ev. roušek, apod.

4. Je nutné omezit kontakt s ostatními osobami, včetně rodinných příslušníků mimo bydliště pacienta. Je žádoucí využívat v rámci zaměstnání práce z domova. Je-li to možné, nepoužívejte prostředky hromadné dopravy.

5.Při projevech respiračního onemocnění (kašel, rýma, horečka, dušnost) kontaktujte praktického lékaře a další postup s ním konzultujte. V případě potřeby informujte i svého ošetřujícího gastroenterologa.

6.Pacienti s projevy respiračního onemocnění, pacienti s nařízenou individuální karanténou, pacienti s anamnézou kontaktu s nakaženou osobou či osobou v individuální karanténě a pacienti s prokázanou infekcí COVID-19 musí odložit plánovanou aplikaci biologické terapie, ev. plánovanou návštěvu gastroenterologa, a kontaktovat lékaře či sestru IBD centra k domluvě o dalším postupu.

7. Při zhoršení střevních obtíží kontaktujte telefonicky nebo mailem svého gastroenterologa v IBD centru.

8. V případě potvrzení infekce COVID-19 musí pacient přerušit imunosupresivní a biologickou léčbu a další postup konzultovat se svým gastroenterologem v IBD centru.

9. K předepisování léků využívejte možnosti e-Receptu v ambulanci vašeho gastroenterologa nebo praktického lékaře.

10. Aktuální informace najdete rovněž na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo Státního zdravotního ústavu.

 
  • tisk
  • předplatit si