COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Dobrovolníci z VŠCHT šijí roušky a vyrábí dezinfekci

Datum: 17. 3. 2020
Dobrovolníci z VŠCHT šijí roušky a vyrábí dezinfekci

Studenti a zaměstnanci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) v reakci na situaci kolem koronaviru nabízí dobrovolnickou pomoc v řadě aktivit. Organizují šití roušek, nákupy pro seniory, výrobu dezinfekce či výpomoc v nemocničních laboratořích. ČTK to sdělil mluvčí školy Michal Janovský. Podle něj se do dobrovolnické skupiny VŠCHT přihlásilo zatím asi 1200 lidí.

"V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 a následnými vládními opatřeními se na naší škole zvedla mocná vlna solidarity a chuti pomáhat," uvedl Janovský. Lidé, kteří mají zájem pomoct, se podle něj mohou přidat ke skupině Dobrovolníci z VŠCHT na Facebooku. Tam se sdílejí konkrétní informace, jak je možné v současné situaci pomoct. Jsou tam například návody na šití roušek nebo na postup při nákupech pro starší lidi. Roušek je v Česku nedostatek, a vláda i starším lidem doporučila, aby kvůli šíření koronaviru raději vůbec nevycházeli.

Dobrovolníci z VŠCHT také pomáhají s výrobou dezinfekce. Na pracovišti v Technoparku Kralupy jí připravili desítky litrů pro školní budovy v Dejvicích, pro Národní technickou knihovnu a Hasičský záchranný sbor Kralupy. Podle Janovského se nyní dokončuje míchací linka pro dezinfekční přípravky s kapacitou asi tisíc litrů za den. VŠCHT je jednou z organizací, které mohou v podmínkách nouzového stavu míchat dezinfekční prostředky i bez živnostenského oprávnění a certifikací na kvalitu výrobku, řekl mluvčí.

Vedení školy podle něj navíc souhlasilo s tím, že dobrovolníci mohou vyrábět dezinfekci na půdě školy po dohodě s vedoucím laboratoře například i pro své sousedy a další lidi, kteří ji potřebují. Dezinfekci vyrábí i vědci z katedry jaderné chemie Českého vysokého učení technického v Praze.

Studenti VŠCHT podle Janovského kromě jiného rovněž navázali spolupráci s lékařskými fakultami a jsou připraveni s činností laboratorních asistentů v nemocnicích a testovacích laboratořích. Několik studentů rovněž pomáhá středoškolákům s přípravou k maturitám nebo i s dalším učením, dodal.

Podle statistik ministerstva školství měla VŠCHT loni asi 3600 studentů.

Dobrovolnickou pomoc nabízí i studenti dalších škol po celé republice. Většinou šijí roušky, hlídají děti zdravotníků nebo pomáhají s nákupy pro seniory a chronicky nemocné.

ČTK

 

 
  • tisk
  • předplatit si