COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Madrid vydal krizový manuál, koho hospitalizovat

Datum: 26. 3. 2020
Madrid vydal krizový manuál, koho hospitalizovat

Některé domovy pro seniory v madridském regionu si v posledních dnech vysloužily kritiku, že nezvládají nákazu koronavirem a že v nich umírá mnoho důchodců. Někteří příbuzní zemřelých je i obvinili ze špatného zacházení. Podle deníku El País je ale problém i v tom, že nemocnice některé seniory z těchto domovů nepřijímají. Kritéria pro příjem do nemocnic uvádí dokument, který tento týden vydalo vedení madridského regionu a z něhož dnes citoval deník El País.

Sedmistránkový materiál, jehož cílem je zabránit kolapsu zdravotnického systému a který je určený pro vedení domovů pro seniory, uvádí, které pacienty z domovů důchodců by měly nemocnice přijmout a které ne. Všechny domovy pro seniory v regionu dostaly také jméno a číslo na geriatra ve spádové nemocnici, s nímž mají řešit jednotlivé případy. Pokud u některého z klientů zjistí symptomy nemoci COVID-19, mají zavolat a domluvit se, zda bude tento člověk převezen do nemocnice, či zůstane v domově.

Nemocnice v madridském regionu, který je ve Španělsku nejhůře postižen koronavirem, řeší nedostatek ochranných pomůcek i přístrojů, jež pomáhají udržovat základní životní funkce pacientů.

Nemocnice by v krizové situaci neměly podle dokumentu přijímat lidi s pokročilou demencí, pacienty v konečném stádiu choroby, jimž dávají lékaři šanci dožití méně než šest měsíců, ani vážně nemocné pacienty, kteří jsou upoutáni na lůžko a jsou zcela závislí na pomoci ostatních. Podle deníku El País se tato kritéria shodují s pravidly v krizových situacích, kdy se řeší, komu dát v naléhavém případě při větším množství pacientů přednost při nedostatku jednotek intenzivní péče.

Deník El País také napsal, že jím oslovení zdravotníci připustili, že země je ve výjimečné situaci a pokud je nedostatek přístrojů umožňujících mimotělní okysličování krve, je mnohdy nutné řešit i etické dilema.

Pro mnohé lékaře jde o problém, který dosud znali jen z učebnic. „V takových situacích musí lékaři rozhodnout, kdo má šanci přežít,“ řekl deníku El País barcelonský lékař Ferrán Morell. „Pravda je, že když máš v domově pro seniory svého otce, chtěl bys, aby se udělalo vše pro jeho záchranu, ale zdroje a prostředky jsou takové, jaké jsou,“ dodal.

Měřítkem by podle expertů, jež se na krizovém manuálu podíleli, neměl být věk pacienta. Někteří zaměstnanci domovů důchodců ale deníku El País řekli, že věk nad 75 let hraje svou roli. „Nikdy vám neřeknou, že je to kvůli věku, ale víme své,“ uvedla Paz Mendibreová z místního sdružení rezidencí pro seniory.

Madridský region je nejhůře postiženým regionem ve Španělsku v této koronavirové pandemii, dosud se tam potvrdilo skoro 17 200 případů nákazy. Na 2090 infikovaných tam už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku, a téměř 3900 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

ČTK

 
  • tisk
  • předplatit si