COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor, Španělsko bude nově v červené kategorii

Datum: 9. 7. 2021
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor, Španělsko bude nově v červené kategorii

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření. V zelené kategorii bude od pondělí 5. července nově Belgie, Dánsko, Řecko, Slovinsko, Švédsko a Švýcarsko. Baleárské ostrovy budou nyní oranžové. V červené kategorii bude nově Španělsko.

 
Přicestovat do České republiky bude možné za těchto podmínek:
 
  • Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí.
  • Absolvovat ho nebudou muset plně očkovaní Češi, a to bez ohledu na zemi, ze které přicestují, vztahovat se to tak nebude ani na tzv. černé země - bude stačit příjezdový formulář.
  • Po příjezdu z tzv. zelených a oranžových zemí si budou muset lidé, kteří nejsou plně naočkováni, udělat minimálně antigenní test, a to do pěti dnů. Test musí provést laboratoř, samotest nestačí. U červených a tmavě červených zemí budou muset mít negativní RT-PCR test, který lez podstoupit nejdříve pět dní po návratu. Do té doby je nutná samoizolace.

 

Zelená kategorie:

Do této kategorie spadá Albánie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Srbsko, Vatikánský městský stát a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.

Oranžová kategorie

Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monako, Nizozemsko, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů) a Baleárské ostrovy.

Červená kategorie

Do této kategorie aktuálně spadá Španělsko.

Tmavě červená kategorie

Do této kategorie spadá Velká Británie, Ukrajina, Bělorusko a další.

Černá kategorie

Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii, Zimbabwe a od 5. 7. nově také Tunisko.

 

 

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

 
  • tisk
  • předplatit si