COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Pediatři apelují: „Neodkládejte očkování dětí kvůli koronavirové pandemii. Důsledky pro zdraví dětí mohou být fatální.“

Datum: 3. 4. 2020
Pediatři apelují: „Neodkládejte očkování dětí kvůli koronavirové pandemii. Důsledky pro zdraví dětí mohou být fatální.“

Odborná společnost praktických dětských lékařů (OSPDL) v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP apeluje na rodiče, aby neodkládali očkování dětí ani v období současné pandemie způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Odklad by mohl způsobit nárůst infekcí preventabilních očkováním, a ohrozit tak zdraví dětí. Důvody, proč děti i za daných okolností očkovat, vysvětluje ve videu MUDr. Alena Šebková předsedkyně OSPDL. 

MUDr. Šebková zdůrazňuje důležitost prevence onemocnění, na něž jsou k dispozici vakcíny a která by bez očkování mohla mít závažný průběh, např. černého kašle (pertuse) či hemofilových infekcí, i řady dalších povinných očkování zařazených do očkovacího kalendáře. Podle odborníků není nutné odkládat ani dobrovolná očkování, například proti pneumokokovým infekcím u kojenců. Právě tato infekce je častou komplikací původně virových onemocnění.

Očkování lékaři neprovádějí u dětí, které jsou v karanténě pro onemocnění COVID-19 či potvrzený kontakt s onemocněním koronavirem nebo mají příznaky akutního onemocnění. V těchto případech se pokračuje v očkování po skončení karantény nebo vymizení příznaků akutního onemocnění s odstupem cca 14 dní.

Pokud je dítě v nepoznané inkubační době onemocnění COVID-19 a nemá klinické známky onemocnění, tzn. jeví se jako zdravé, očkování nepředstavuje riziko a není nutné ho odkládat.

Proto, aby se minimalizovalo riziko nákazy dětí v ordinacích praktických dětských lékařů, nastavili tito režim návštěv pacientů v ordinacích tak, aby se striktně oddělily akutně nemocné děti od zdravých. Pro každou skupinu je vyhrazena určitá část dne a doporučuje se ordinaci navštívit po předchozím telefonickém objednání. 

„Za podmínek dodržování doporučených hygienických pravidel není v tuto chvíli na místě odkládat očkování. Mohlo by se stát, že bychom sice zvládli koronavirovou pandemii, ale následně by se vinou dramatického poklesu proočkovanosti objevila onemocnění, která se v současnosti u nás nevyskytují, nebo pouze v malé míře, právě díky  očkování,“apeluje na rodiče MUDr. Alena Šebková. 

Video s doporučením MUDr. Šebkové je k dispozici ZDE

red

 
  • tisk
  • předplatit si