COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Rychlotesty v Pardubickém kraji dostanou také strážníci

Datum: 15. 4. 2020
Rychlotesty v Pardubickém kraji dostanou také strážníci

Pardubický kraj poskytne rychlotesty na koronavirus také strážníkům a terénním pracovníkům v sociálních službách. Chce vyloučit riziko dalších nákaz. Rozhodla o tom dnes bezpečnosti rada kraje, uvedl v živém vysílání na Facebooku hejtman Martin Netolický. Kraj ze státní dodávky o víkendu rozvezl 20 000 rychlotestů pro zaměstnance domovů pro seniory nebo odlehčovací pobytové služby. Zařízení své pracovníky postupně otestují.

"Všem jsme testy rozvezli a mohli začít testovat. Někteří už o víkendu testovali, třeba Domov fontány v Přelouči," řekl mluvčí kraje Dominik Barták.

Rychlotesty obdržel i domov s pečovatelskou službou v Dolních Újezdu na Svitavsku, kde se v sobotu prokázala nákaza u čtyř zaměstnanců a ještě před tím u jedné klientky. Až na dva zaměstnance, kteří v době nákazy nechodili do práce, jsou všichni pracovníci v karanténě.

"Rychlotesty jsme obdrželi v sobotu. Použijeme na protestování, až skončí karantény. Jinak máme přes 20 dobrovolníků na zajišťování nákupů, léků a obědů, další se hlásí. Pečovatelskou službu charita na dnešek také zajistila, další pomoc poptává u charit v okolních obcích," řekl ČTK starosta Miloš Vrabec.

Další rychlotesty dostanou strážníci z 21 obcí, v nichž městskou a obecní policii kraj zřizuje. Dále je dostanou pracovníci charit a jiných organizací, kteří například docházejí do domovů s pečovatelskou službou, nebo sociální pracovníci s azylových domů. "Je to pro klid lidí, kteří se pohybují v terénu," řekl hejtman.

Kolik testů bude potřeba, bezpečnostní rada ve středu spočítá, aby co nejdřív potřebné množství rychlotestů zajistila, dodal mluvčí Barták.

zdroj : ČTK

 
 
  • tisk
  • předplatit si