COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

SÚKL: Lidé by bez rady lékaře neměli vysazovat lék na vysoký tlak

Datum: 15. 4. 2020
SÚKL: Lidé by bez rady lékaře neměli vysazovat lék na vysoký tlak

Pacienti by bez konzultace s lékařem neměli vysazovat léky na hypertenzi. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) není jejich vliv na průběh infekce COVID-19 prokázán, informoval ústav na Twitteru. Podle České společnosti pro hypertenzi má vysoký krevní tlak v ČR asi 40 procent lidí ve věku od 24 do 64 let, ve věku 55 až 64 let to jsou tři čtvrtiny mužů a dvě třetiny žen. Čtvrtina nemocných o své chorobě vůbec neví a žádné léky neužívá. Podle odborníků mají pacienti s chronickými nemocemi, jako je hypertenze, diabetes, obezita, spolu se seniory nejvyšší riziko vážného průběhu COVID-19.

"V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze jako jsou ACE-inhibitory a sartany, a průběhem virové infekce COVID-19. Pacienti by proto v takto nastavené léčbě měli pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s ošetřujícím lékařem přerušovat," uvedl SÚKL.

Obavy podle lékového ústavu vycházejí ze studie zveřejněné v prestižním odborném časopise Lancet, která upozorňuje, že pro vstup látek v lécích i koronaviru do buněk se používají stejné receptory. Podle SÚKL část vědců naopak uvádí, že léčba těmito látkami by mohla vstupu viru do buněk bránit.

red

zdroj : ČTK

 
  • tisk
  • předplatit si