COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

V IKEM transplantace pokračují v době pandemie COVID-19

Datum: 15. 4. 2020
V IKEM transplantace pokračují v době pandemie COVID-19

Institut klinické a experimentální medicíny i v době pandemie COVID19 stále drží svůj transplantační program na úrovni posledních let. I přes komplikovanou situaci s novým koronavirem a díky profesionalitě kolegů dárcovských nemocnic provedl již transplantace 137 orgánů.

Již 80 ledvin, 11 srdcí, 34 jater, 11 slinivek břišních a 1 Langerhansovy ostrůvky transplantovali lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny za první 3,5 měsíce letošního roku.
„Naši lékaři, sestry i koordinátoři pracovali v minulých týdnech na hranici svých kapacit, aby při pandemii dodrželi všechna opatření a přitom neomezili péči našim čekajícím pacientům. V IKEM máme nastavena přísná pravidla: testujeme na COVID-19 každého dárce i příjemce, dodržujeme co největší izolaci transplantovaných, zdravotníci jsou rozdělení do týmů. I díky tomu se nám podařilo zachovat transplantační program v celém rozsahu,“ říká ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA. 


První dva měsíce roku 2020 fungovaly transplantační programy dle zaběhnutých pravidel. „V březnu se aktivita mírně utlumila, za to od 1.4. do rána 15. 4. bylo v IKEM celkem transplantováno 19 ledvin, 1 slinivka, 5 jater a 3 srdce. Proto se naši pacienti nemusí obávat, že bychom kvůli pandemii programy zastavili. Jediný program, který je dočasně omezen, je program transplantace ledvin od živých dárců,“ vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.


Transplantační aktivita IKEM by rozhodně nebyla tak úspěšná a na vysoké úrovni bez vzájemné spolupráce s lékaři z dárcovských nemocnic v regionech. Právě oni i v nelehké situaci v regionech umožnili transplantace uskutečnit: „Transplantace by Česku nebyly bez dárcovského programu, tedy bez desítek nemocnic a stovek jejich zaměstnanců. Proto je pro nás prioritní spolupráce s kolegy v regionech, protože bez jejich náročné práce a péče o zemřelé dárce orgánů by naše transplantační programy nemohly fungovat. A za to jim patří velké poděkování. Jen díky jejich spolupráci a profesionalitě se pro pacienty IKEM našlo 38 dárců orgánů,“ uzavírá vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.

red 

 
  • tisk
  • předplatit si