COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

V případě druhé vlny COVID-19 má FN HK zásoby ochranných pomůcek na několik měsíců

Datum: 14. 7. 2020
V případě druhé vlny COVID-19 má FN HK zásoby ochranných pomůcek na několik měsíců

Zásoby respirátorů třídy FFP2 se v královéhradecké fakultní nemocnici počítají ve statisících, respirátorů FFP3 nutných pro intenzivní péči je pak o řád méně. 

„I v případě, že by se rozjela silná druhá vlna pandemie, máme zásoby zdravotnických pomůcek na několik měsíců. Jekkoli je budoucí vývoj okolo onemocnění koronavirem nejasný, řekl bych, že zásoby, které máme by měly zabezpečit spolehlivou ochranu zdravotníků,“ říká lékařský náměstek FN HK a senátor prof. MUDr Jaroslav Malý, CSc.
 
 
Pro situace, jako byla třeba letošní pandemie nového koronaviru, kdy je nemocnice ve zvýšeném provozu, je stanovena tzv. kritická měsíční spotřeba. Ta čítá 100 000 respirátorů třídy FFP2, kterých má FN momentálně na skladě okolo 300 000. Pro oddělení intenzivní péče a několik dalších pracovišť, kde je nutné používat respirátory FFP3 s vyšším stupněm ochrany, je kritická měsíční spotřeba stanovena na 9 tisíc kusů, přičemž FN jich má k dispozici 10 tisíc. V dostatečném množství je nemocnice zásobena také dalšími ochrannými pomůckami, jako jsou roušky nebo ochranné štíty.
 
Momentálně jediným pacientem ve fakultní nemocnici s pozitivním testem na COVID-19 je žena, která k nákaze přišla v trutnovské nemocnici. „Z informací, které mám k dispozici, je většina nových případů importovaných ze zahraničí. Jde například o agenturní pracovníky z východní Evropy, kde stačí aby byl jeden nakažený a mohou to od něj dostat všichni spolucestující. Agenturní pracovníci by měli být všichni testování už na hranicích. Riziko, že se na naše území dostanou nakažení ze zahraničí je však stále vysoké. U agenturních pracovníků je navíc nesmírně obtížné jejich trasování, protože o nich většinou máme velmi málo informací o jejich pohybu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. s dodatkem, že není pochyb o tom, že česká ekonomika sezónní pracovníky potřebuje. České úřady by však měly důkladně testovat všechny, kdo do Česka přijíždějí ze zahraničí.
 
 
  • tisk
  • předplatit si