COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Ve FN Ostrava vyhodnotí díky novému přístroji přítomnost koronaviru do 45 minut

Datum: 3. 8. 2020
Ve FN Ostrava vyhodnotí díky novému přístroji přítomnost koronaviru do 45 minut

Odborníci z Ústavu laboratorní diagnostiky v čele s přednostou prof. MUDr. Davidem Stejskalem, PhD., MBA v uplynulém týdnu zpracovali  první odebrané vzorky na přítomnost koronaviru. Díky novému přístroji, který nemocnici zapůjčil americký výrobce, teď ostravská fakultní nemocnice zná výsledek testu do 45 minut.

 V plném provozu bude zatím fungovat 12 hodin denně. V akutních případech ale budou laboratoře schopné testovat i v noci. 
 
„Máme k dispozici přístroj, jehož kapacita je 400 vzorků za týden. Je to ale přechodná fáze. Až doplníme laboratoř dalším potřebným vybavením, kapacitu výrazně navýšíme a dostaneme se na požadovaných 1000 testů denně“ uvedl ředitel FNO MUDr. Jiří Havrlant, MHA, který byl osobně u spuštění testovacího přístroje. 
 
Přístroj, se kterým mohou laboranti pracovat jen v rouškách, ale budou laboratoře ostravské fakultní nemocnice využívat i k dalším vyšetřením.
 
 
„Chtěli bychom vyšetřovat nejen covid-19, ale i nemoci, které jsou s ním spojené. Tedy respirační infekce virového i bakteriálního rázu. Z odborných publikací je zřejmé, že až 60 procent pacientů s covidem může mít tuto přidruženou infekci a ta může být i příčinou i fatálních komplikací“, uvedl přednosta Ústavu laboratorní diagnostiky prof. MUDr. David Stejskal, PhD., MBA.
 
Fakultní nemocnice Ostrava vybuduje ve svém areálu ještě letos Covid centrum. Jeho součástí budou laboratoře, ale také edukační a stacionární odběrové centrum. 
 
  • tisk
  • předplatit si